reklama

"Během uplynulého dne nepřítel provedl 44 leteckých úderů, 18 z nich s použitím dronů typu Šáhed-136. Všechny drony-kamikadze byly zničeny," uvádí ukrajinský generální štáb. Původně ukrajinské zdroje hovořily o tom, že v noci na čtvrtek na Ukrajinu útočilo 24 dronů íránské výroby, a že všechny se podařilo sestřelit. Kromě toho, ukrajinská armáda původně informovala o 55 řízených střelách vypálených z Ruska, ve čtvrtek večer jejich počet zvýšila na 59, poznamenala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu. Počet střel, které podle Kyjeva zlikvidovala ukrajinská protivzdušná obrana, se nezměnil.

Velení ukrajinských sil dále tvrdí, že ruská invazní armáda ve 125 případech použila salvové raketomety. "Bohužel v důsledků nepřátelských úderů zemřeli civilisté a byly zničeny civilní objekty," dodalo velení ukrajinských ozbrojených sil. Počet obětí neupřesnilo.

Ukrajinští záchranáři ve čtvrtek odpoledne informovali, že při ruských vzdušných útocích zahynulo ten den nejméně 11 lidí a dalších 11 jich bylo zraněno.

Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov dnes prohlásil, že ruské vzdušné údery mířily na energické objekty, které zajišťují fungování ukrajinského obranného průmyslu a dopravního systému, a že "všechny určené cíle byly zasaženy". "V důsledku úderu byla překažena přeprava zbraní a munice do bojových oblastí, včetně (zbraní), které dodaly země NATO. Byl narušen provoz výrobních zařízení podniků na opravu a obnovu vojenské techniky ukrajinských ozbrojených sil," prohlásil dále Konašenkov.

Ukrajinští obránci podle svého velení ve čtvrtek odrazili útoky ruské invazní armády u 11 obcí na východě země, konkrétně u tří obcí v Luhanské a osmi v Doněcké oblasti - v jejím případě hovoří o odražení ruských útoků například u Bachmutu, Marjinky nebo Vuhledaru. Ukrajinský generální štáb zároveň informuje o pokračujících ruských dělostřeleckých útocích na Cherson a další ukrajinská města.

Ukrajinští vojáci podle jejich generálního štábu naopak zasáhli mimo jiné "uskupení" nepřátelských vojáků, ruská velitelská stanoviště nebo pozice ruského protiletadlového systému.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné v podmínkách války bezprostředně nezávisle ověřit.

"V posledních šesti dnech ruští internetoví komentátoři tvrdí, že ruské síly dosáhly významného pokroku a prolomily ukrajinskou obranu ve dvou oblastech: v Záporožské oblasti u Orichivu a 100 kilometrů východněji poblíž Vuhledaru v Doněcké oblasti," píše dnes britské ministerstvo obrany ve své pravidelné analýze vývoje války na Ukrajině, kterou rozpoutalo loni v únoru svou invazí do sousední země Rusko,

Britský resort obrany dále konstatuje, že ruské jednotky pravděpodobně provedly lokální, průzkumné útoky u Orichivu a Vuhledaru, ale je podle něj velmi nepravděpodobné, že by Rusko skutečně dosáhlo nějakého podstatného postupu. "Existuje reálná možnost, že ruské vojenské zdroje záměrně šíří dezinformace ve snaze naznačit, že ruská operace udržuje tempo," domnívá se britské ministerstvo.