Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko zabilo Alexeje Navalného. Putin je nelegitimní prezident, oznámila Rada Evropy

Vladimír Putin
Vladimír Putin
Foto: kremlin.ru

Parlamentní shromáždění Rady Evropy (PACE) jednomyslně přijalo rezoluci, v níž viní ruský stát ze smrti opozičního politika Alexeje Navalného ve vězení a znovu vyjadřuje své přesvědčení, že Vladimir Putin je nelegitimním prezidentem.

Rezoluce, která byla ve středu schválena ve Štrasburku, nastínila, jak byl Navalnyj vystaven mučení a nelidskému, ponižujícímu zacházení před svou smrtí v zajateckém táboře na ruském polárním kruhu v únoru, a podrobně popsala jeho dřívější přežití při pokusu FSB o atentát, kdy v srpnu 2020 použili nervovou látku Novičok.

Podle rezoluce Putin fakticky proměnil Rusko v diktaturu a březnové prezidentské volby nebyly ani svobodné, ani spravedlivé. Rezoluce uvádí, že Putin vede válku nejen proti Ukrajině, ale i proti svým vlastním občanům.

Mezi nejzávažnější Putinovy ​​provinění od roku 2000 podle rezoluce patřila okupace Podněstří, invaze do Gruzie, válka na Ukrajině, likvidace svobody projevu, dezinformační válka vedená po celém světě, pronásledování a vraždy politických oponentů a „vytvoření systému legislativy, která kriminalizuje politické názory“.

Rezoluce se také dotkla citlivého tématu ruských původních obyvatel, obviňuje Moskvu z jejich nucené rusifikace a podporuje „dekolonizaci Ruské federace“, kterou považuje za „nezbytný krok pro obnovu demokracie“.

V říjnu přijala Rada Evropy rezoluci, která naléhá na mezinárodní společenství, aby „po skončení jeho současného prezidentského období označilo Vladimira Putina za nelegitimního a ukončilo s ním veškeré kontakty, s výjimkou humanitárních záležitostí a úsilí o mír“.

Témata:  Rada Evropy Alexej Navalnyj Vladimír Putin

Aktuálně se děje

22. května 2024 13:39

Rusko: Pokud budou na Ukrajinu vysláni francouzští vojáci, přijmeme odvetná opatření

Pokud budou na Ukrajinu vysláni francouzští vojáci, Rusko přijme odvetná opatření nejen na politické úrovni. Ve středu to uvedl Arťom Studennikov, vedoucí sekce pro Evropu na ruském ministerstvu zahraničních věcí, citovaný ruskou tiskovou agenturou RIA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy