Kreml dnes vyjádřil "vážné znepokojení" nad krizí ve Středoafrické republice, kde před třemi dny začala ofenzíva tří ozbrojených skupin, kterou ústřední vláda označila za "pokus o státní převrat". Uvedla to dnes agentura AFP.
"Informace z této země budí vážné znepokojení," řekl novinářům mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Ani na přímý dotaz však nic neřekl ohledně údajných stovek ruských vojáků, jejichž přítomnost v africké zemi dnes oznámily místní úřady.
Ozbrojené skupiny, které už kontrolují více než dvě třetiny země, začaly v pátek večer postupovat po silnicích, životně důležitých pro zásobování hlavního města. Oznámily rovněž, že spojily své síly.
O den později vláda obvinila bývalou hlavu státu Françoise Bozizého z "pokusu o puč" a z tažení na hlavní město Bangui v předvečer prezidentských a parlamentních voleb, naplánovaných na 27. prosince.
Dnes kabinet uvedl, že Rusko vyslalo do Středoafrické republiky "několik stovek" vojáků s těžkou technikou v rámci bilaterální dohody o spolupráci.
Vládní mluvčí Ange Maxime Kazagui ale nebyl s to AFP upřesnit počet ruských vojáků, ani datum jejich příjezdu. Ruská ministerstva zahraničí a obrany na dotazy AFP dosud nereagovaly.
Rusko na podzim podle francouzské rozhlasové stranice RFI darovalo deset obrněných vozů a slíbilo, že do konce roku vyšle do země stálou vojenskou misi a na své vojenské akademie přijme stovku důstojníků středoafrické armády. Další vojenská pomoc měla dorazit v prosinci.
Středoafrická republika patří k nejchudším zemím světa, disponuje ale významnými zásobami diamantů, zlata či uranu, o které má podle analytiků Moskva zájem. O vliv v bývalé kolonii usiluje také Paříž.
Dohodu o vojenské spolupráci podepsala Středoafrická republika s Ruskem před třemi lety. V roce 2018 Rusko poslalo do země první dodávku zbraní a vojenské instruktory. V africké zemi působí také ruští žoldnéři z takzvané Vágnerovy skupiny, známé z bojů na východě Ukrajiny, v Sýrii či Libyi. Na žoldnéře padlo podezření, že jsou zapleteni do zabití tří ruských investigativních novinářů v zemi před dvěma lety. Moskva ale tvrdila, že se novináři stali oběťmi loupežného přepadení.
Ve Středoafrické republice panuje v posledních letech křehká bezpečnostní situace a protivládní povstalci kontrolují rozsáhlé části země. Násilí vypuklo, když muslimská povstalecká skupina Séléka dobyla v roce 2013 hlavní město Bangui a přinutila někdejšího prezidenta Françoise Bozizého uprchnout. V reakci vznikly křesťanské milice a boje eskalovaly. Od roku 2014 působí v zemi mírová mise OSN MINUSCA.
Témata: Rusko, Středoafrická republika, Ruská armáda
Související
17. ledna 2025 8:44
14. ledna 2025 19:18
5. ledna 2025 19:03
5. ledna 2025 10:34
1. ledna 2025 9:31
27. prosince 2024 19:09