Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko znepokojuje krize ve Středoafrické republice. Vyšle Kreml armádu?

Ruská armáda, ilustrační fotografie
Ruská armáda, ilustrační fotografie
Foto: mil.ru

Kreml dnes vyjádřil "vážné znepokojení" nad krizí ve Středoafrické republice, kde před třemi dny začala ofenzíva tří ozbrojených skupin, kterou ústřední vláda označila za "pokus o státní převrat". Uvedla to dnes agentura AFP.

"Informace z této země budí vážné znepokojení," řekl novinářům mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Ani na přímý dotaz však nic neřekl ohledně údajných stovek ruských vojáků, jejichž přítomnost v africké zemi dnes oznámily místní úřady.

Ozbrojené skupiny, které už kontrolují více než dvě třetiny země, začaly v pátek večer postupovat po silnicích, životně důležitých pro zásobování hlavního města. Oznámily rovněž, že spojily své síly.

O den později vláda obvinila bývalou hlavu státu Françoise Bozizého z "pokusu o puč" a z tažení na hlavní město Bangui v předvečer prezidentských a parlamentních voleb, naplánovaných na 27. prosince.

Dnes kabinet uvedl, že Rusko vyslalo do Středoafrické republiky "několik stovek" vojáků s těžkou technikou v rámci bilaterální dohody o spolupráci.

Vládní mluvčí Ange Maxime Kazagui ale nebyl s to AFP upřesnit počet ruských vojáků, ani datum jejich příjezdu. Ruská ministerstva zahraničí a obrany na dotazy AFP dosud nereagovaly.

Rusko na podzim podle francouzské rozhlasové stranice RFI darovalo deset obrněných vozů a slíbilo, že do konce roku vyšle do země stálou vojenskou misi a na své vojenské akademie přijme stovku důstojníků středoafrické armády. Další vojenská pomoc měla dorazit v prosinci.

Středoafrická republika patří k nejchudším zemím světa, disponuje ale významnými zásobami diamantů, zlata či uranu, o které má podle analytiků Moskva zájem. O vliv v bývalé kolonii usiluje také Paříž.

Dohodu o vojenské spolupráci podepsala Středoafrická republika s Ruskem před třemi lety. V roce 2018 Rusko poslalo do země první dodávku zbraní a vojenské instruktory. V africké zemi působí také ruští žoldnéři z takzvané Vágnerovy skupiny, známé z bojů na východě Ukrajiny, v Sýrii či Libyi. Na žoldnéře padlo podezření, že jsou zapleteni do zabití tří ruských investigativních novinářů v zemi před dvěma lety. Moskva ale tvrdila, že se novináři stali oběťmi loupežného přepadení.

Ve Středoafrické republice panuje v posledních letech křehká bezpečnostní situace a protivládní povstalci kontrolují rozsáhlé části země. Násilí vypuklo, když muslimská povstalecká skupina Séléka dobyla v roce 2013 hlavní město Bangui a přinutila někdejšího prezidenta Françoise Bozizého uprchnout. V reakci vznikly křesťanské milice a boje eskalovaly. Od roku 2014 působí v zemi mírová mise OSN MINUSCA.

Témata:  Rusko Středoafrická republika Ruská armáda

Související

Aktuálně se děje

15. května 2025 10:09

Michaela Nosková promluvila o smrti bratra. Podívala se na zprávy a už měla obavy

Michaela Nosková se rozhodla vystoupit z komfortní zóny a před televizními kamerami učinila velké odhalení. Prozradila totiž, že její rodinu před více než 30 lety zasáhla tragédie. Populární zpěvačka přišla o bratra. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Vladimir Putin

Komentář

Putin se Zelenského bojí. Ukrajinský lídr zosobňuje vše, co ho děsí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden veřejně vyzval ruského diktátora Vladimira Putina, aby se ve čtvrtek osobně dostavil na jednání do Istanbulu. Reagoval tak na předchozí (a zjevně neupřímný) návrh Moskvy o možném setkání v Turecku. Co však Kreml zřejmě neočekával, bylo, že se Zelenskyj rozhodne obrátit jejich hru proti nim a přenést odpovědnost za (ne)účast přímo na Putina. Tím Zelenskyj zasadil ruskému režimu strategický úder, na nějž nebyl připraven.