reklama

"Informace z této země budí vážné znepokojení," řekl novinářům mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Ani na přímý dotaz však nic neřekl ohledně údajných stovek ruských vojáků, jejichž přítomnost v africké zemi dnes oznámily místní úřady.

Ozbrojené skupiny, které už kontrolují více než dvě třetiny země, začaly v pátek večer postupovat po silnicích, životně důležitých pro zásobování hlavního města. Oznámily rovněž, že spojily své síly.

O den později vláda obvinila bývalou hlavu státu Françoise Bozizého z "pokusu o puč" a z tažení na hlavní město Bangui v předvečer prezidentských a parlamentních voleb, naplánovaných na 27. prosince.

Dnes kabinet uvedl, že Rusko vyslalo do Středoafrické republiky "několik stovek" vojáků s těžkou technikou v rámci bilaterální dohody o spolupráci.

Vládní mluvčí Ange Maxime Kazagui ale nebyl s to AFP upřesnit počet ruských vojáků, ani datum jejich příjezdu. Ruská ministerstva zahraničí a obrany na dotazy AFP dosud nereagovaly.

Rusko na podzim podle francouzské rozhlasové stranice RFI darovalo deset obrněných vozů a slíbilo, že do konce roku vyšle do země stálou vojenskou misi a na své vojenské akademie přijme stovku důstojníků středoafrické armády. Další vojenská pomoc měla dorazit v prosinci.

Středoafrická republika patří k nejchudším zemím světa, disponuje ale významnými zásobami diamantů, zlata či uranu, o které má podle analytiků Moskva zájem. O vliv v bývalé kolonii usiluje také Paříž.

Dohodu o vojenské spolupráci podepsala Středoafrická republika s Ruskem před třemi lety. V roce 2018 Rusko poslalo do země první dodávku zbraní a vojenské instruktory. V africké zemi působí také ruští žoldnéři z takzvané Vágnerovy skupiny, známé z bojů na východě Ukrajiny, v Sýrii či Libyi. Na žoldnéře padlo podezření, že jsou zapleteni do zabití tří ruských investigativních novinářů v zemi před dvěma lety. Moskva ale tvrdila, že se novináři stali oběťmi loupežného přepadení.

Ve Středoafrické republice panuje v posledních letech křehká bezpečnostní situace a protivládní povstalci kontrolují rozsáhlé části země. Násilí vypuklo, když muslimská povstalecká skupina Séléka dobyla v roce 2013 hlavní město Bangui a přinutila někdejšího prezidenta Françoise Bozizého uprchnout. V reakci vznikly křesťanské milice a boje eskalovaly. Od roku 2014 působí v zemi mírová mise OSN MINUSCA.

reklama