Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko znepokojuje krize ve Středoafrické republice. Vyšle Kreml armádu?

Ruská armáda, ilustrační fotografie
Ruská armáda, ilustrační fotografie
Foto: mil.ru

Kreml dnes vyjádřil "vážné znepokojení" nad krizí ve Středoafrické republice, kde před třemi dny začala ofenzíva tří ozbrojených skupin, kterou ústřední vláda označila za "pokus o státní převrat". Uvedla to dnes agentura AFP.

"Informace z této země budí vážné znepokojení," řekl novinářům mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Ani na přímý dotaz však nic neřekl ohledně údajných stovek ruských vojáků, jejichž přítomnost v africké zemi dnes oznámily místní úřady.

Ozbrojené skupiny, které už kontrolují více než dvě třetiny země, začaly v pátek večer postupovat po silnicích, životně důležitých pro zásobování hlavního města. Oznámily rovněž, že spojily své síly.

O den později vláda obvinila bývalou hlavu státu Françoise Bozizého z "pokusu o puč" a z tažení na hlavní město Bangui v předvečer prezidentských a parlamentních voleb, naplánovaných na 27. prosince.

Dnes kabinet uvedl, že Rusko vyslalo do Středoafrické republiky "několik stovek" vojáků s těžkou technikou v rámci bilaterální dohody o spolupráci.

Vládní mluvčí Ange Maxime Kazagui ale nebyl s to AFP upřesnit počet ruských vojáků, ani datum jejich příjezdu. Ruská ministerstva zahraničí a obrany na dotazy AFP dosud nereagovaly.

Rusko na podzim podle francouzské rozhlasové stranice RFI darovalo deset obrněných vozů a slíbilo, že do konce roku vyšle do země stálou vojenskou misi a na své vojenské akademie přijme stovku důstojníků středoafrické armády. Další vojenská pomoc měla dorazit v prosinci.

Středoafrická republika patří k nejchudším zemím světa, disponuje ale významnými zásobami diamantů, zlata či uranu, o které má podle analytiků Moskva zájem. O vliv v bývalé kolonii usiluje také Paříž.

Dohodu o vojenské spolupráci podepsala Středoafrická republika s Ruskem před třemi lety. V roce 2018 Rusko poslalo do země první dodávku zbraní a vojenské instruktory. V africké zemi působí také ruští žoldnéři z takzvané Vágnerovy skupiny, známé z bojů na východě Ukrajiny, v Sýrii či Libyi. Na žoldnéře padlo podezření, že jsou zapleteni do zabití tří ruských investigativních novinářů v zemi před dvěma lety. Moskva ale tvrdila, že se novináři stali oběťmi loupežného přepadení.

Ve Středoafrické republice panuje v posledních letech křehká bezpečnostní situace a protivládní povstalci kontrolují rozsáhlé části země. Násilí vypuklo, když muslimská povstalecká skupina Séléka dobyla v roce 2013 hlavní město Bangui a přinutila někdejšího prezidenta Françoise Bozizého uprchnout. V reakci vznikly křesťanské milice a boje eskalovaly. Od roku 2014 působí v zemi mírová mise OSN MINUSCA.

Témata:  Rusko Středoafrická republika Ruská armáda

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.