Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.
Expert George Barros z Institutu pro studium války pro CNN upozorňuje, že Rusko momentálně drží iniciativu na bojišti. To komplikuje Ukrajině jakékoliv plány na protiútok. „Ruská taktika nutí Ukrajinu reagovat. To není dobré, protože válku prohrajete, pokud jste stále jen v defenzivě,“ uvedl Barros.
Jednou z kritických oblastí je město Kupjansk na severovýchodě Ukrajiny, které se znovu ocitlo pod hrozbou ruské okupace. Kupjansk má strategický význam díky svým zásobovacím trasám a blízkosti řeky Oskil, která tvoří významnou obrannou linii. Pád Kupjansku by mohl otevřít cestu k dalším útokům na Charkov, druhé největší město Ukrajiny. Ačkoliv ruská média tvrdí, že jejich jednotky již dorazily na předměstí, ukrajinské úřady zatím město kontrolují.
Na jihu Ukrajiny, v okolí města Kurachove, se situace stává stále obtížnější. Podle Zelenského je to „nejtěžší část fronty“. Ačkoli město pravděpodobně brzy padne, jeho ztráta by neměla zásadní strategický dopad na obranu širší oblasti.
Navzdory určitým úspěchům Rusko nedosahuje svých hlavních cílů. Například v oblasti Pokrovska, klíčového logistického uzlu, ukrajinské síly odrazily ruské pokusy o postup. Moskva tak musela přehodnotit své operační plány. Podle Barrose je ukrajinská obrana v regionu důkazem odhodlání a efektivnosti navzdory složité situaci.
Od dobytí Avdijivky na začátku roku 2024 se Rusku podařilo postoupit jen o 30 až 40 kilometrů. Tyto zisky však byly vykoupeny obrovskými ztrátami – v oblasti Pokrovska Rusko podle odhadů přišlo o techniku odpovídající pěti divizím.
I přes svou vojenskou převahu se Rusko potýká s rostoucími problémy. Výdaje na válku způsobují přehřívání ekonomiky, vysokou inflaci a nedostatek pracovních sil. Centrální banka v říjnu zvýšila úrokové sazby na 21 %, což je nejvíce za poslední dekády. Rekrutace nových vojáků je také komplikovaná – poslední částečná mobilizace vedla k masivnímu útěku mužů ze země.
Nasazení severokorejských vojáků situaci krátkodobě pomůže, ale materiální ztráty Ruska jsou hůře nahraditelné. Pokud by konflikt pokračoval stejným tempem, mohly by tyto faktory způsobit Kremlu vážné problémy.
Budoucnost Ukrajiny závisí především na pokračující podpoře jejích západních spojenců. Podle Barrose by další 12–18měsíční podpora mohla zásadně ovlivnit vývoj konfliktu a narušit schopnost Ruska pokračovat ve válce.
V této souvislosti Zelenskyj zdůraznil význam udržení mezinárodní koalice. Přesto návrat Donalda Trumpa do prezidentského úřadu v USA vzbuzuje otázky ohledně další americké pomoci Ukrajině.
Ačkoliv situace pro Ukrajinu nevypadá příznivě, zůstává zde naděje na změnu. Moskva čelí obrovským nákladům a ztrátám, které by mohly omezit její možnosti v dlouhodobém horizontu. Klíčové bude, zda Ukrajina dokáže využít těchto slabin a udržet podporu svých spojenců.
Témata: válka na Ukrajině, Ruská armáda
Související
16. listopadu 2024 19:37