Oba odsouzení podle ruských médií patřili k pluku Azov, který ruská propaganda vykresluje v nejhorších barvách.

Loni v září ruský prezident Vladimir Putin zařadil DNR mezi čtveřici ukrajinských regionů, které se pokusil připojit k Rusku. Většina světa tuto anexi ukrajinského území neuznává. Ukrajina se už déle než rok brání ruské ozbrojené agresi, části jejího území ale proruští separatisté s podporou Moskvy ovládají už od roku 2014, kdy Rusko také nelegálně anektovalo poloostrov Krym.

"Na základě důkazů shromážděných vojenskými vyšetřovateli nejvyšší soud Doněcké lidové republiky vynesl rozsudky nad ukrajinskými občany Andrijem Najďonem a Danilou Kolenovem. Byli uznáni vinnými z krutého zacházení s civilním obyvatelstvem a použití zakázaných metod v ozbrojeném konfliktu a také z vraždy dvou osob," uvedla kriminální ústředna v komuniké, ze kterého citovala agentura TASS a další ruská média.

Najďon a Kolenov podle tvrzení ruských vyšetřovatelů spolu s dalšími ukrajinskými vojáky v Mariupolu, který ruská vojska po tvrdém odporu a dlouhém obléhání dobyla loni v květnu, si loni 5. března během své hlídky na bojovém stanovišti povšimli dvou mužů, které úmyslně zastřelili, přestože si uvědomovali, že jsou to neozbrojení civilisté. Najden vypálil nejméně 15 výstřelů, Kolenov nejméně deset, tvrdí vyšetřovatelé.

Podle Moskvy se ruští vojáci útoků na civilní obyvatelstvo či civilní objekty nedopouštějí, jakkoli fakta svědčí o něčem jiném. Ruská propaganda obviňuje Kyjev z útlaku ruskojazyčného obyvatelstva východu Ukrajiny, zatímco podle Kyjeva vede Rusko proti Ukrajině genocidní válku.

Jako nejhorší nacionalisty vykreslovala ruská propaganda právě ukrajinské obránce Mariupolu, kteří přístavní město u Azovského moře bránili v ruském obklíčení, než se ruské přesile podařilo v druhé polovině května dobýt poslední baštu odporu.

reklama