Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruský soud poslal studenta na více než osm let do vězení za "lži" o armádě

Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Foto: mil.ru

Ruský soud poslal na více než osm a půl roku do vězení studenta a správce telegramového kanálu "Protestující MGU" Dmitrije Ivanova. Shledal jej vinným ze šíření "nepravdivých informací" o ruské armádě kvůli jeho příspěvkům ohledně ruských útoků na ukrajinská města. Informovala o tom dnes stanice BBC na svém ruskojazyčném webu a agentura Reuters.

Soud Ivanovovi vyměřil osm let a šest měsíců za mřížemi a podle ruské státní agentury TASS mu rovněž zakázal po dobu čtyř let spravovat webové stránky. Prokuratura žádala pro studenta devět let vězení. Úřady trestní řízení proti Ivanovovi zahájily loni v létě a od té doby ho držely ve vazbě.

Třiadvacetiletý student vinu nepřiznal. Ve své závěrečné řeči uvedl, že stále věří v pravdivost svých příspěvků a že "jediný velký podvrh" podle něj vykonstruovalo vyšetřování, poznamenala BBC. "Doslova celá obžaloba - od prvního do posledního slova - odporuje skutečnosti. Já se podpisuji pod každé slovo, které jsem napsal před rokem," uvedl Ivanov podle nezávislého serveru Mediazona.

Prokuratura ho obvinila na základě jeho protiválečných příspěvků na sociální síti, které se týkaly ruských útoků a chování ruských vojáků v ukrajinských městech Buča, Irpiň a Mariupol a ostřelování Záporožské jaderné elektrárny, a na základě sdílení projevů ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. "Podle obžaloby lingvistická expertiza ukázala, že Ivanovovy příspěvky obsahovaly znaky politické nenávisti a nepřátelství vůči ruským ozbrojeným silám," píše TASS.

"Mír Ukrajině, svobodu Rusku. Můj příklad by vás neměl vyděsit," prohlásil krátce před vynesením rozsudku Ivanov podle listu The Guardian. "Je to temný moment naší historie, ale nejvíce tma je vždy před úsvitem," dodal mimo jiné.

Ivanov je studentem Moskevské státní univerzity (MGU) a jedním ze zakladatelů telegramového kanálu "Protestující MGU", který informoval o protestech.

Po dnešku se stal rovněž dalším Rusem odsouzeným na základě loni zavedeného zákona o šíření takzvaně nepravdivých zpráv o ruské armádě. Ruští zákonodárci ho přijali krátce po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Ruské soudy na jeho základě od té doby poslaly na řadu let za mříže například opoziční politiky Alexeje Gorinova, Ilju Jašina nebo blogerku Veroniku Belocerkovskou, která ale žije za hranicemi a odsoudili jí v nepřítomnosti.

Témata:  soudy Rusko Ruská armáda

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 13:33

Svátek matek: Kdy je Den matek a proč se slaví?

Svátek matek, který je jedním z nejoblíbenějších svátků, je příležitostí k tomu, abychom vzdali hold ženám, které nás vychovaly a podporovaly. Tento den je oslavou mateřství, lásky, obětavosti a všeho, co matky dělají pro své děti. Ale jak a proč tento svátek vznikl, a proč je stále důležitý?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.