Odpovědnost za tento krok připsal restriktivním opatřením Moskvy ohledně zaměstnávaní Rusů na velvyslanectví. Velvyslanectví USA v Moskvě bude nadále poskytovat pouze diplomatická nebo služební víza. Rusko rozhodnutí USA kritizovalo.

"Ruské žadatele o imigrační víza už nebudeme přijímat v Moskvě," sdělil mluvčí amerického ministerstva. Dodal, že schůzky potřebné k vydání víza se přesunou na americkou ambasádu ve Varšavě.

Na internetových stránkách ministerstva zahraničí bylo Rusko přidáno na seznam zemí, "kde Spojené státy nemají konzulární zastoupení nebo kde je politická či bezpečnostní situace natolik nejistá, že omezený počet konzulárních pracovníků nemůže posuzovat" žádosti o víza. Mezi desítku zemí patří státy ve válce nebo nepřátelé USA, jako je Kuba, Írán, Venezuela či Sýrie.

"Jsme si vědomi, že pro žadatele o vízum se jedná o důležitou změnu," konstatoval mluvčí ministerstva zahraničí. Případné žadatele vyzval, aby se do Polska vydávali pouze v případě, když jim americké zastoupení schůzku potvrdí. Připustil, že se nejedná o "ideální řešení".

"Rozhodnutí ruské vlády zakázat Spojeným státům zaměstnávat" v Rusku místní lidi nebo personál ze třetích zemí podle americké diplomacie "vážně ovlivňuje poskytování konzulárních služeb", uvedl dále mluvčí. Americké velvyslanectví přestalo přijímat běžné žádosti o cestovní víza již v květnu. Po přesunu agendy imigrantských víz do Varšavy bude vydávat jen diplomatická nebo služební víza.

Rusko dříve zařadilo USA na seznam zemí, které "nejsou přátelské". Musí žádat o souhlas se zaměstnáváním ruských občanů, a stanovilo přitom Washingtonu nulovou kvótu, uvedla agentura Reuters.

"Velmi omezený počet konzulárních pracovníků v Rusku nám nyní neumožňuje poskytovat běžné vízové služby nebo asistenci americkým občanům," řekl mluvčí amerického ministerstva zahraničí. "Američtí diplomaté léta ničí systém konzulárních služeb v Rusku," napsala na sociální síti mluvčí ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. "Z procesu, který je v 21. století rutinou, učinili skutečné peklo," dodala.

Současné americko-ruské vztahy bývají označovány za nejhorší od konce studené války, zhoršily se mimo jiné kvůli ukrajinské krizi, válce v Sýrii nebo obviněním, že se Kreml vměšuje do amerických voleb, což Moskva popírá.

Spory panují také ohledně fungování diplomatických misí, včetně počtu diplomatů, kteří mohou na ambasádách působit. Několik vln vzájemného vyhošťování diplomatů v posledních letech vážně narušilo fungování velvyslanectví a konzulátů obou zemí.

O věci jednal před dvěma týdny poradce ruského prezidenta Jurij Ušakov a náměstkyně amerického ministra zahraničí Victoria Nulandová. Řešení ale nenalezli, napsala AFP.