Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusové jdou na Ukrajině přes mrtvoly. Říjnové ztráty byly dosud nejvyšší

Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Foto: mil.ru

Ruská armáda v říjnu utrpěla největší ztráty od začátku války na Ukrajině v únoru 2022, řekl náčelník britského generálního štábu Tony Radakin pro BBC. Moskva podle něj přišla o asi 1500 mrtvých či zraněných vojáků denně. Celkové ztráty za dobu trvání konfliktu tak vyšplhaly na 700 tisíc armádních příslušníků. 

Admirál Radakin v pořadu britské veřejnoprávní televize řekl, že ruský národ platí ohromnou cenu za Putinovu invazi. "Rusko ztratilo 700 tisíc zabitých či zraněných osob. Tu enormní bolest a utrpení musí ruský národ trpět kvůli Putinovým ambicím," konstatoval. 

Podle náčelníka generálního štábu nicméně není pochyb o tom, že ruská armáda dosahuje taktických a územních zisků a zvyšuje tlak na Ukrajině. Moskva momentálně vydává přes 40 procent rozpočtu na obranu a bezpečnost, zdůraznil. 

Radakin zopakoval, že západní spojenci budou podporovat Kyjev tak dlouho, jak to bude nutné. "To je vzkaz pro prezidenta Putina i ujištění pro prezidenta Zelenského," dodal ve světle tvrzení, že zvolený americký prezident Donald Trump bude chtít vyjednat mír mezi Ukrajinou a Ruskem za cenu ukrajinských územních ústupků.

Bývalý Trumpův poradce Bryan Lanza tvrdí, že cílem jeho administrativy bude dosažení míru. Kyjev prý nemá počítat s tím, že by mu Washington pomáhal s opětovným získáním Krymu. "Pokud (Zelenskyj) přijde ke stolu a řekne, že můžeme mít mír, pokud budeme mít Krym, ukáže nám, že není seriózní. Krym je pryč," řekl pro BBC.

Mluvčí Trumpova týmu, který aktuálně připravuje předání moci z rukou Joea Bidena, reagovala slovy, že Lanza, který pracoval pro volební kampaň, nepracuje pro prezidenta Trumpa a nemluví za něj. Zelenského poradce Dmytro Lytvyn zase poznamenal, že Lanzovy výroky vytvářejí tlak na Ukrajinu, aby uzavřela mír, i když je to ruský prezident Vladimir Putin, který usiluje o pokračování války. 

"Putin přichází o většinu svých lidí při útocích na frontě. Co to znamená? Je zřejmé, že chce pokračovat v bojích," řekl Lytvyn a doplnil, že Kyjev usiluje o mír od roku 2022. "Jsou tu celkem realistické návrhy. A je to Rusko, které musí být přinuceno pochopit, že mír je potřeba, ale musí být spolehlivý, aby se neopakovaly žádné ruské útoky," dodal. 

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda Ukrajina Rusko

Související

Aktuálně se děje

10. prosince 2024 11:29

Rusové zjistili, že už nepotřebují věznice. Vězně poslali bojovat na Ukrajinu

Plán na vybudování „super věznice“ poblíž města Ulan-Ude na Dálném východě Ruska byl zrušen. Tento krok oznámil během tiskové konference gubernátor Burjatska Alexej Cyděnov, který uvedl, že důvodem je nedostatek financí a fakt, že „z pochopitelných důvodů jsou věznice nyní většinou prázdné“.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie

Evropa po pádu syrského režimu od základu mění migrační politiku

Rakousko oznámilo plány na deportaci syrských migrantů po pádu režimu Bašára Asada, který byl svržen povstaleckými silami po 13 letech občanské války. K tomuto kroku se připojily i další evropské země, jako Belgie, Německo, Řecko, Itálie, Nizozemsko a Spojené království, které dočasně pozastavily zpracování žádostí o azyl syrských občanů.