reklama

"Rusko dnes použilo téměř každý typ zbraně ve svém arzenálu: 'Kinžaly', S-300, řízené střely či drony. Strategické bombardéry vypustily rakety X-101/X-505. Celkem bylo proti Ukrajině vypáleno 110 střel, většina z nich byla sestřelena," uvedl Zelenskyj.

Podle lídra napadené země čelila útokům města Kyjev, Lvov, Oděsa, Dnipro, Charkov nebo Záporoží. Zasažena byla vzdělávací zařízení, rezidenční budovy, rodinné domy, komerční sklady, parkoviště, porodnice či obchodní centrum.

"Bohužel, jsou hlášeny oběti a zranění. Všechny záchranné složky pracují, aby zajistily potřebnou pomoc," podotkl Zelenskyj a vyjádřil upřímnou soustrast rodinám obětí. Popřál také brzké uzdravení zraněným.

"Nepochybně odpovíme na teroristické údery. A budeme pokračovat v boji za bezpečnost celé naší země, každého města, každého občana. Ruský teror musí prohrát a prohraje," dodal ukrajinský prezident.

Zelenskyj v nedávném rozhovoru pro AP prohlásil, že válka na Ukrajině je v nové fázi. "Zima jako taková je novou fází války," konstatoval. Připustil také, že si od letošní protiofenzivy sliboval rychlejší výsledky. "Z této perspektivy, bohužel, jsme nedosáhli vytoužených výsledků," podotkl.

Zelenskyj zmínil, že Kyjev nedostal od spojenců zbraně, které požadoval. Nyní proto apeluje především na Spojené státy americké, aby poskytly výhodné půjčky a licence k výrobě amerických zbraní. Razantně naopak odmítl jakákoliv jednání s Ruskem o míru. "Zatím to necítím," uzavřel debatu na toto téma.