reklama

Ruští piloti podle ukrajinské armády vystřelili směrem k přístavu střelu Ch-31P. Loď dostala zásah do vrchní části, když vplouvala do blíže nespecifikovaného přístavu. Další informace nejsou v tuto chvíli k dispozici. Ukrajinský vicepremiér a ministr infrastruktury Oleksandr Kubrakov sdělil, že plavidlo sloužilo k přepravě železné rudy do Číny.

Podle Kubrakova šlo již o jednadvacátý útok na přístavní infrastrukturu od chvíle, kdy Moskva odstoupila od černomořské obilné dohody. "Za tuto dobu teroristická země poškodila více než 160 objektů infrastruktury a 122 dopravních prostředků," vyčíslil politik na facebooku.

Moskva po ukončení své účasti na dohodě oznámila, že bude považovat všechny lodě mířící do ukrajinských přístavů v Černém moři za potenciální přepravce vojenského materiálu. Některé části moře byly Ruskem prohlášeny za "dočasně nebezpečné" pro plavbu.

Kyjev reagoval recipročním opatřením, které platí pro lodě mířící do ruských či Ruskem okupovaných přístavů. Rovněž označil vody šesti ruských přístavů v Černém moři za zóny válečného rizika, příslušné varování zveřejnila ukrajinská státní hydrografická služba.