"Letadlo shodilo bombu na budovu, kde se skrývaly stovky mírumilovných obyvatel Mariupolu. Prozatím nelze odhadnout rozsah tohoto strašného a nelidského činu, protože pokračuje ostřelování obytných čtvrtí města," sdělila radnice na sociální síti.

Místostarosta Serhij Orlov uvedl, že se v budově nacházelo 1000 až 1200 lidí. Počet obětí zatím není znám, informovala BBC s tím, že informaci nejde nezávisle ověřit. 

Mariupol čelí ostřelování od samého začátku války, nyní je v obležení ruských vojsk. Podle některých odhadů je ve městě stále uvězněno asi 300 tisíc lidí bez vody, elektřiny a plynu. Docházejí také zásoby jídla a léků.

Incident potvrdilo i ukrajinské velvyslanectví v Česku. "Rusko spáchalo v Mariupolu další válečný zločin. Zaútočilo na Činoherní divadlo, kde se schovávaly stovky nevinných civilistů. Budova byla úplně zničená. Rusové nemohli nevědět, že se jedná o úkryt pro civilisty," uvedla ambasáda. 

"Vyzývám Rusko, aby okamžitě zastavilo masakr civilního obyvatelstva," napsal na twitteru senátor Pavel Fischer. 

Podle dostupných informací byla bombardováním zničena centrální část Činoherního divadla a vstup do protileteckého krytu v budově.

Ruské ministerstvo obrany podle agentury RIA Novosti zprávu o náletu na Činoherní divadlo v Mariupolu důrazně popřelo. Podle prohlášení budovu zaminovali a vyhodili do povětří bojovníci dobrovolnického praporu Azov, který je součástí Ukrajinské národní gardy. "Budova divadla nebyla nikdy považována za cíl ruských jednotek kvůli potenciálnímu nebezpečí pro civilisty," tvrdí ministerstvo.