reklama

Gubernátor Chersonské oblasti Olexandr Prokudin na platformě Telegram upřesnil, že v důsledku ruského ostřelování zahynuli v centru metropole dva lidé. Na okraji Chersonu pak zahynul starší muž, zatímco jeho dcera a její dvouměsíční miminko byli zraněni.

Severní část Chersonské oblasti byla ukrajinskou armádou osvobozena před rokem, její část ale stále okupují ruské jednotky, které ostřelují Ukrajinou kontrolované obce z východního břehu řeky Dněpr, která od postupu ukrajinské armády tvořila frontovou linii.

Dvě ruské státní tiskové agentury zároveň v pondělí krátce informovaly o údajném ústupu ruské armády v Chersonské oblasti, bezprostředně poté však zprávy stáhly.

"Velení uskupení 'Dnipro' se rozhodlo přeskupit ozbrojené síly do výhodnějších pozic na východním břehu (řeky) Dněpru," uvedla státní tisková agentura TASS. Agentura Ria Novosti zveřejnila text v podobném znění o několik minut později však obě agentury uvedly, že zprávy byly "zrušeny".

O něco později portál RBK citoval ruské ministerstvo obrany, které uvedlo, že šlo o případ "vyslání nepravdivého odkazu" a o "provokaci". Novináři z nezávislého portálu Meduza poukázali na to, že ruská státní média často dostávají oznámení ministerstev ještě předtím, než byla zveřejněna. Dodali, že termínem "přeskupit" Rusko často označuje porážku a ústup.