reklama

"Po dlouhé dvaapadesátidenní přestávce obnovil nepřítel raketové útoky na Kyjev. Po nočním dronovém útoku se dnes ráno Rusové pokusili o raketový útok," uvedl šéf místní vojenské správy Serhij Popko na telegramu. Raketu Iskander se podle něj podařilo sestřelit ještě před dosažením metropole.

Podle zástupce kyjevské správy Ruslana Kravčenka byly sestřeleny dvě rakety, které následně dopadly na pole mezi dvěma vesnicemi. Následná tlaková vlna poškodila pět domů a další hospodářské budovy. Událost se obešla bez zranění.

Velitelství ukrajinského letectva uvedlo, že protivzdušná obrana během noci sestřelila 19 z celkových 31 útočících dronů. Rusové zároveň vypustili rakety Ch-31, Oniks a S-300.

Kyjevský starosta Vitalij Kličko sdělil, že v Kyjevě byly slyšet výbuchy na levém břehu řeky Dněpr. Protivzdušná obrana měla zaúřadovat proti balistickým střelám. Kličko vyzval obyvatele Kyjeva, aby setrvali v krytech.

Ukrajina se aktuálně obává zejména útoků na energetickou infrastrukturu, které Rusko podnikalo loni na podzim, kdy údery vedly k plošným výpadkům proudu. Kyjev se proto obává, že se útoky budou opakovat také letos. Už dříve varovalo před ruskými údery také britské ministerstvo obrany.