Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusové přiznali, že si s Ukrajinci přestali vyměňovat zajatce

Ruská armáda, ilustrační foto
Ruská armáda, ilustrační foto
Foto: mil.ru

Výměny válečných zajatců mezi Ruskem a Ukrajinou jsou už několik měsíců pozastavené, řekla ve středu ruská ombudsmanka pro lidská práva Tatiana Moskaľkovová podle agentury TASS. Ukrajina čelí ruské agresi už přes dva roky.

Moskva viní z pozastavení výměn zajatců Kyjev. "Naneštěstí jsou několik měsíců kvůli Ukrajině, která si stále klade nové a vymyšlené požadavky, výměny pozastavené," uvedla ombudsmanka podle zmíněné agentury. 

Obě strany konfliktu si pravidelně vyměňovaly válečné zajatce prostřednictvím zprostředkovatelů. Podle televize Sky News není jasné, kdy přesně došlo k pozastavení výměn. Ukrajina se k záležitosti zatím nevyjádřila. 

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek v Minsku sice prohlásil, že je třeba obnovit mírová jednání s Ukrajinou, ale jedině s jejím legitimním vedením. Zdůraznil také, že při mírových jednáních je nutné zohlednit současnou situaci na bojišti. 

Putin je prý ochoten zastavit boje na Ukrajině, pokud Kyjev se svými spojenci přistoupí na zachování hranic podle současné válečné fronty, uvedly ruské zdroje agentury Reuters. Jeden z nich nicméně konstatoval, že k dohodě mezi oběma válčícími stranami nedojde, dokud bude ukrajinským prezidentem Volodymyr Zelenskyj. 

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy