Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusové se kvůli chystané protiofenzivě opevňují i v Záporožské JE

Záporožská jaderná elektrárna
Záporožská jaderná elektrárna
Foto: Energoatom

Týdny už se spekuluje o chystané ukrajinské protiofenzivě, na kterou se Rusové přinejmenším na některých místech připravují. Jedním takovým místem má být Záporožská jaderná elektrárna, upozornila britská vojenská rozvědka.

Záporožská jaderná elektrárna je za běžných okolností nejvýkonnějším zařízením svého druhu v Evropě. Rozvědka na twitteru připomněla, že Rusové ji kontrolují od loňského března. Až od toho letošního ale eviduje na satelitních snímcích bojové pozice z pytlů s pískem na střechách několika reaktorových budov.

"Je to první indikace toho, že reaktorové budovy byly zahrnuty do taktického obranného plánu," uvedli Britové s tím, že pozice nejspíš vznikly v obavách z chystané ukrajinské protiofenzivy.

Podle rozvědky tak Rusové zvýšili pravděpodobnost, že v případě bojů v oblasti dojde k poškození bezpečnostních systémů elektrárny. "Přímé katastrofální poškození reaktorů je nepravděpodobné ve většině pravděpodobných scénářů, protože struktury jsou velmi výrazně posíleny," dodali experti.

Témata:  Záporožská jaderná elektrárna Ruská armáda

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.