Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusové se kvůli chystané protiofenzivě opevňují i v Záporožské JE

Záporožská jaderná elektrárna
Záporožská jaderná elektrárna
Foto: Energoatom

Týdny už se spekuluje o chystané ukrajinské protiofenzivě, na kterou se Rusové přinejmenším na některých místech připravují. Jedním takovým místem má být Záporožská jaderná elektrárna, upozornila britská vojenská rozvědka.

Záporožská jaderná elektrárna je za běžných okolností nejvýkonnějším zařízením svého druhu v Evropě. Rozvědka na twitteru připomněla, že Rusové ji kontrolují od loňského března. Až od toho letošního ale eviduje na satelitních snímcích bojové pozice z pytlů s pískem na střechách několika reaktorových budov.

"Je to první indikace toho, že reaktorové budovy byly zahrnuty do taktického obranného plánu," uvedli Britové s tím, že pozice nejspíš vznikly v obavách z chystané ukrajinské protiofenzivy.

Podle rozvědky tak Rusové zvýšili pravděpodobnost, že v případě bojů v oblasti dojde k poškození bezpečnostních systémů elektrárny. "Přímé katastrofální poškození reaktorů je nepravděpodobné ve většině pravděpodobných scénářů, protože struktury jsou velmi výrazně posíleny," dodali experti.

Témata:  Záporožská jaderná elektrárna Ruská armáda

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy