Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusové se snaží vyřadit z provozu ukrajinskou železnici. Jde o dodávky materiálu

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Radek Sycha, EuroZprávy.cz

Rusko se v rámci příprav na ofenzivu zaměřuje na ukrajinskou železnici, aby paralyzovalo vojenské dodávky, uvedl vysoce postavený ukrajinský činitel pro AFP. Rusové ve čtvrtek zasáhli železniční síť ve třech ukrajinských oblastech. Útoky si vyžádaly mrtvé i zraněné. 

Ukrajinský činitel konstatoval, že jde o klasický postup předcházející ofenzivě, přičemž cílem ruských vojsk je znemožnit či alespoň ztížit dodávky vojenského materiálu na frontu. Podle AFP je v posledních týdnech patrný narůst útoků na ukrajinskou železnici.

Ve čtvrtek byl zasažen železniční areál v Udačne nedaleko Pokrovsku, přičemž zahynuli tři pracovníci společnosti Ukrzaliznycja. Deset civilistů utrpělo zranění při útoku na stanici v Balaklije v Charkovské oblasti. Infrastruktura byla zasažena ve Smile v Čerkaské oblasti. Rusové se k útokům v Udačne a Balaklije přihlásili. 

Americký Institut pro studium války (ISW) o uplynulém víkendu naznačil, že Moskva může při vojenských operacích na Ukrajině zohlednit schválené poskytnutí další pomoci. Podle expertů by invazní vojska mohla vystupňovat pozemní útoky i vzdušné údery, než budou mít ukrajinští vojáci k dispozici nový materiál. 

ISW v pravidelné zprávě uvedl, že pokud ruské jednotky zesílí útoky před dodávkami nové americké pomoci, bude se situace na frontě s největší pravděpodobností nadále zhoršovat. Zmínil přitom, že už nyní je na některých místech patrná zvýšená aktivita ruských jednotek. Kromě nedostatku zbraní a munice na ukrajinské straně k tomu napomáhá i abnormálně suché počasí. 

Američtí experti zároveň napsali, že není pravděpodobné prolomení frontové linie, protože Rusové za uplynulého půl roku dosáhli jen na taktické úspěchy. Podle odborníků se dá očekávat, že invazní jednotky se budou soustředit zejména na místa, kde se ukrajinská obrana zdá být zranitelná. Jde například o oblasti západně od Avdijivky či města Časiv Jar. 

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda vlaky Ukrajina

Aktuálně se děje

23. května 2024 14:46

Norsko uzavře hranice ruským turistům

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války, tvrdí Orbán

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války. To, co se děje nyní, je podobné jako při burcování před první a druhou světovou válkou, co lze vidět v médiích a ve vyjádřeních politiků, řekl v pátek ráno předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pravidelném rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio.