reklama

Zelenskyj tak reaguje na dubnové rozhodnutí Moskvy nabídnout ve zjednodušeném režimu ruské občanství obyvatelům povstaleckého Donbasu.

Rusové, kteří kvůli politickému pronásledování získají ukrajinské občanství, se musejí vzdát občanství ruského, vyplývá z rozhodnutí ukrajinského prezidenta. Opatření se bude týkat i cizinců a osob bez státního občanství, které "se podílely na zajištění ukrajinské národní bezpečnosti a obrany". Podle agentury Unian jde o osoby, které se zapojily do boje proti separatistům nebo jinak bránily ruské agresi na východě Ukrajiny.

Putin na konci dubna podepsal dekret, nabízející ruské občanství obyvatelům Donbasu, žijícím na území ovládaném proruskými separatisty. Podle prezidenta šlo o "výlučně humánní" opatření. Později Kreml rozšířil nabídku ruského občanství pro všechny obyvatele převážně ruskojazyčného Donbasu, jehož část kontroluje i Kyjev. Podle ruských médií o ruský pas požádalo přes 10.000 ukrajinských státních příslušníků.

Kyjev kritizoval Putinovo rozhodnutí jako pokračování ruské agrese a označil ho za další porušení norem mezinárodního práva. Ukrajina pohrozila, že bude odebírat důchody a sociální dávky obyvatelům Donbasu, kteří získají ruské občanství. Evropská unie dala najevo, že ruské pasy vydané lidem z ukrajinských regionů ovládaných separatisty nehodlá uznávat.

Zelenskyj už v červenci naznačil, že nabídne Rusům ukrajinské občanství. "Poskytneme ukrajinské občanství zástupcům všech národů, které trpí autoritářskými a korupčními režimy. V první řadě pak Rusům, kteří dnes trpí asi nejvíce," poznamenal ukrajinský prezident.

reklama