reklama

"Bohužel, nepřítel se tlačí ze všech stran. V našem městě není ani jedna městská část, která by byla víceméně klidná," řekl Barabaš pro ukrajinská média. "Útočí s velmi velkými jednotkami," dodal.

Moskva loni v říjnu zintenzivnila snahy o získání kontroly nad tímto městem ve východoukrajinské Doněcké oblasti. Dobytí Avdijivky by pro Rusko znamenalo velmi potřebné vítězství před druhým výročím spuštění invaze na Ukrajinu a březnovými prezidentskými volbami.

Ukrajinská protivzdušná obrana a mobilní skupiny takzvaných lovců dronů také sestřelily 11 ze 17 útočných dronů vypálených Ruskem na čtyři oblasti Ukrajiny.

Vzdušné síly upřesnily, že drony Šáhid íránské výroby byly sestřeleny nad Oděskou a Mykolajivskou oblastí na jihu Ukrajiny, nad Dněpropetrovskou oblastí na jihovýchodě a nad centrální Vinnyckou oblastí.

Na pět se zvýšil i počet obětí ruských útoků na ukrajinská města, která ve středu ráno poškodily obytné budovy a energetickou infrastrukturu. Zranění utrpělo více než 30 lidí.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dříve informoval o třech obětech - dvou v Kyjevě a jedné v Mykolajivu na jihu země. Počet mrtvých v ukrajinské metropoli se zvýšil na čtyři, oznámil primátor města Vitalij Kličko. Zemřeli na jihozápadě Kyjeva, když úlomky rakety zasáhly 18patrovou budovu.

Kyjevské úřady hlásily po nejnovějším ruském úderu nejméně 35 zraněných a hasiči zasahovali při několika požárech. Útok poškodil i několik elektrických vedení, což vedlo v některých částech města k výpadkům elektřiny.

Ukrajinská soukromá energetická společnost DTEK uvedla, že obnovila dodávku elektřiny pro téměř 30.000 domácností s využitím rezervních kapacit a pracuje na opravách elektrických vedení.