V současné době není o místu jejich pobytu ani stavu nic známo, uvedl Enerhoatom na telegramu.

Společnost zároveň vyzvala šéfa Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafaela Grossiho a světové společenství, aby pomohli zadržené zaměstnance elektrárny z ruského zajetí osvobodit.

Ruská okupační armáda nedávno unesla generálního ředitele Záporožské jaderné elektrárny Ihora Murašova a odvezla ho na neznámé místo. Po několika dnech ho propustila. MAAE pak sdělila, že Murašov se už do své původní práce nevrátí. Ruská státní televize zároveň odvysílala jeho vystoupení, kde říká, že spolupracoval s ukrajinskou tajnou službou SBU a "uvědomil si", že atomovou elektrárnu ostřeluje ukrajinská armáda, poznamenala ruská služba BBC.

Minulý týden Enerhoatom obvinil ruské invazní síly z únosu zástupce ředitele elektrárny Valerije Martyňuka. Podle agentury Unian okupační síly nutí zaměstnance zařízení podepsat smlouvy s ruským Rosatomem. Ruští vojáci areál obsadili na začátku března, provoz ovšem stále zajišťují Ukrajinci. Kyjev a Moskva se navzájem viní z ostřelování a poškozování jaderného zařízení. Ruský prezident Vladimir Putin 5. října podepsal dekret, kterým nařídil převod Záporožské jaderné elektrárny do ruského vlastnictví. MAAE ovšem nadále považuje elektrárnu za ukrajinskou.