Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusové unesli dva pracovníky Záporožské jaderné elektrárny, tvrdí Enerhoatom

Záporožská jaderná elektrárna
Záporožská jaderná elektrárna
Foto: Energoatom

Ruská armáda unesla dva pracovníky Záporožské jaderné elektrárny, uvedla dnes společnost Enerhoatom, která provozuje ukrajinské jaderné elektrárny. Invazní síly se podle ní zmocnily a odvezly neznámo kam vedoucího informačních technologií Oleha Kosťukova a asistenta generálního ředitele zařízení Oleha Ošeka.

V současné době není o místu jejich pobytu ani stavu nic známo, uvedl Enerhoatom na telegramu.

Společnost zároveň vyzvala šéfa Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafaela Grossiho a světové společenství, aby pomohli zadržené zaměstnance elektrárny z ruského zajetí osvobodit.

Ruská okupační armáda nedávno unesla generálního ředitele Záporožské jaderné elektrárny Ihora Murašova a odvezla ho na neznámé místo. Po několika dnech ho propustila. MAAE pak sdělila, že Murašov se už do své původní práce nevrátí. Ruská státní televize zároveň odvysílala jeho vystoupení, kde říká, že spolupracoval s ukrajinskou tajnou službou SBU a "uvědomil si", že atomovou elektrárnu ostřeluje ukrajinská armáda, poznamenala ruská služba BBC.

Minulý týden Enerhoatom obvinil ruské invazní síly z únosu zástupce ředitele elektrárny Valerije Martyňuka. Podle agentury Unian okupační síly nutí zaměstnance zařízení podepsat smlouvy s ruským Rosatomem. Ruští vojáci areál obsadili na začátku března, provoz ovšem stále zajišťují Ukrajinci. Kyjev a Moskva se navzájem viní z ostřelování a poškozování jaderného zařízení. Ruský prezident Vladimir Putin 5. října podepsal dekret, kterým nařídil převod Záporožské jaderné elektrárny do ruského vlastnictví. MAAE ovšem nadále považuje elektrárnu za ukrajinskou.

Témata:  Záporožská jaderná elektrárna

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.