reklama

"Výcvik pokračuje. Přednostně se očkují zaměstnanci, kteří jsou v neustálém kontaktu s posádkami připravujícími se na let," uvedla tisková služba Gagarinova střediska. To se nachází ve Hvězdném městečku nedaleko Moskvy.

Očkování kosmonautů vybraných pro příští let, jakož i členů náhradní posádky, začalo v polovině prosince. Někteří už dostali obě injekce s vakcínou, uvedla AFP. U dalších má podle TASS druhá injekce následovat tento pátek.

Na let k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) má další ruská posádka ve složení Oleg Novickij, Pjotr Dubrov a Sergej Korsakov odstartovat z kosmodromu Bajkonur v dubnu letošního roku. První dva kosmonauti již byli očkováni.

Ruští kosmonauti Sergej Ryžikov a Sergej Kud-Sverčkov, kteří jsou nyní na palubě ISS, nebyli před odletem na oběžnou dráhu na konci loňského září očkováni. O měsíc dříve úřady schválily první ruskou vakcínu, ale kosmonauti dali najevo, že se nechtějí nechat očkovat, protože nebylo jisté, zda je vakcína pojmenovaná po první sovětské družici spolehlivá.

Podle státního fondu, který vývoj Sputniku V financoval, se v Rusku nechalo očkovat už více než milion lidí. Země v současnosti čelí druhé vlně nákazy, ale úřady zatím stále odmítají jakoukoliv celostátní uzávěru. Od začátku pandemie se nakazilo téměř 3,5 milionu Rusů, což z Ruska dělá čtvrtou nejpostiženější zemi na světě po USA, Indii a Brazílii.

reklama