Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruští činitelé podle Kyjeva potichu přesouvají své rodiny z Krymu

Krym
Krym
Foto: Pixabay

Představitelé ruské správy a ruští armádní velitelé se snaží z poloostrova Krym nenápadně přesunout své rodiny a prodávají tam své nemovitosti. Tvrdí to ukrajinská vojenská rozvědka HUR, podle níž k tomu Rusy nutí úspěchy ukrajinských sil, které vedou protiofenzivu na severovýchodě a jihu země. Rusko v roce 2014 ukrajinský poloostrov připojilo ke svému území, což Kyjev a Západ považují za porušení mezinárodního práva. Napsal o tom zpravodajský portál Ukrajinska pravda.

"Nehledě na to, že obyvatelstvo je ubezpečováno o bezpečnosti pobytu na poloostrově, představitelé okupační správy Krymu, pracovníci ruské tajné služby FSB a velitelé některých armádních jednotek se snaží prodat své byty nebo domy a urychleně dostat své příbuzné z poloostrova a zároveň to utajit před svými podřízenými," uvedla ukrajinská rozvědka.

Okupační úřady na poloostrově se však podle ukrajinské rozvědky zároveň snaží omezit prodej nemovitostí a zavedly také omezení pohybu přes Kerčský most, který spojuje okupovaný poloostrov s Ruskem. Ruská správa se kromě toho snaží různým způsobem blokovat přístup lidí k informacím o postupu ukrajinských vojáků.

Ukrajinská armáda v posledních týdnech podniká protiofenzivu na severovýchodě země a také na jihu v Chersonské oblasti, která sousedí s Krymem. Jižní operační velení ukrajinské armády v noci na dnešek oznámilo, že ukrajinské síly postoupily na jižní frontě o 12 kilometrů, dobyly zpět přes 500 kilometrů čtverečních okupovaného území a 13 osad.

V srpnu na Krymu poničily exploze několik vojenských objektů, včetně letišť a muničních skladů. Ruské úřady nejprve připisovaly tyto incidenty nedodržení předpisů požární bezpečnosti, později připustily možnost sabotáže. Proruské úřady v Sevastopolu, největším městě na poloostrově, opakovaně informovaly o sestřelení dronů protivzdušnou obranou. Podle jednoho z exilových vůdců krymských Tatarů Refata Čubarova narazil v srpnu v Sevastopolu dron přímo do budovy velitelství ruské Černomořské flotily.

Témata:  válka na Ukrajině Rusko Krym

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.