"Všichni profesionální vojáci by měli být chováním ruské armády zděšeni," uvedl Wallace ve výňatcích projevu, které zveřejnilo jeho ministerstvo. "Nejenže se podílejí na nezákonné invazi a válečných zločinech, ale jejich nejvyšší velení zklamalo vlastní řadové vojáky do té míry, že by mělo být postaveno před vojenský soud," dodal.

Podle Wallace se generálové "přímo podílejí na Putinově únosu hrdé historie svých předků, kteří se bránili proti bezohledné invazi; odráželi fašismus; obětovali se pro vyšší cíle".

Wallace vystoupil s projevem v době, kdy Putin promlouval na Rudém náměstí na vojenské přehlídce při příležitosti 77. výročí vítězství nad nacistickým Německem. V projevu zmiňoval sovětské hrdinství za druhé světové války, které by mělo povzbudit ruské vojáky k vítězství na Ukrajině. Útok proti této zemi označil za správné rozhodnutí a preventivní reakci na údajně chystanou západní agresi.

"Nemají co slavit," řekla v rozhovoru pro CNN velvyslankyně Spojených států při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová v souvislosti s ruskými oslavami Dne vítězství. "Nepodařilo se jim porazit Ukrajince. Nepodařilo se jim rozdělit svět ani NATO. Podařilo se jim pouze izolovat se na mezinárodní úrovni a stát se vyvrhelem pro celý svět," dodala.

Na přehlídce v Moskvě podle médií chyběl Gerasimov

Tradiční vojenské přehlídky v Moskvě se dnes nezúčastnil náčelník generálního štábu ruských ozbrojených sil Valerij Gerasimov, upozornil mimo jiné server Newsweek. Gerasimov je jedním z nejbližších spolupracovníků ruského prezidenta Vladimira Putina. V médiích se koncem dubna objevila zpráva, že generál byl zraněn při návštěvě frontové linie v Donbasu. Moskva tuto informaci nepotvrdila.

Oslavy výročí vítězství ve druhé světové válce jsou v Rusku každoročně významnou událostí a ukázkou moci a očekávalo se, že Gerasimov dnes bude stát po Putinově boku. To se však nestalo, ačkoli Putin, ministr obrany Sergej Šojgu a právě náčelník generálního štábu Gerasimov podle západních vojenských expertů tvoří trojici, která rozhodovala o ruské invazi na Ukrajinu.

Šojgu, o jehož údajně špatném zdravotním stavu některá média v posledních dnech opakovaně spekulovala, při dnešní přehlídce v Moskvě podával hlášení Putinovi.

Vojenské přehlídky na Rudém náměstí se účastnilo na 11.000 příslušníků ruských ozbrojených sil a 131 kusů vojenské techniky, napsala agentura TASS. Kreml letos na rozdíl od jiných let nepozval žádné představitele ze zahraničí, kde ruský vpád na Ukrajinu vyvolal silnou kritiku a obavy.