reklama

Armáda podle webu Ukrainska Pravda informovala o úmrtích a zraněních civilistů v důsledku ruských útoků, počty nicméně nezveřejnila. Došlo také k poškození obytných domů a jiné občanské infrastruktury. Ruské letectvo cílilo na místa v Charkovské, Luhanské a Doněcké oblasti.

Generální štáb ukrajinské armády uvedl, že okupanti se nevzdávají snahy obklíčit Avdijivku. "Naši vojáci se pevně brání, působí nepříteli výrazné ztráty. Obranné síly úspěšně odrazily 35 útoků," sdělila armáda.

O ruském postupu v okolí Avdijivky informoval také americký Institut pro studium války (ISW), který s odvoláním na ruské válečné blogery napsal, že invazní síly se posunuly v oblasti vesnice Krasnohorivka severozápadně od Avdijivky.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v minulém týdnu v rozhovoru pro AP prohlásil, že válka na Ukrajině je v nové fázi. "Zima jako taková je novou fází války," konstatoval. Připustil také, že si od protiofenzivy sliboval rychlejší výsledky. "Z této perspektivy, bohužel, jsme nedosáhli vytoužených výsledků," podotkl.

Zelenskyj se zmínil, že Kyjev nedostal od spojenců zbraně, které požadoval. Apeluje proto především na Spojené státy americké, aby poskytly výhodné půjčky a licence k výrobě amerických zbraní. Razantně naopak odmítl jakákoliv jednání s Ruskem o míru. "Zatím to necítím," uzavřel debatu na toto téma.