Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusům se nepodaří zásadní průlom na Ukrajině, věří Stoltenberg

Jens Stoltenberg
Jens Stoltenberg
Foto: NATO

Končící generální tajemník NATO Jens Stoltenberg ve čtvrtek řekl, že ruská armáda nedokáže dosáhnout velkého průlomu na bojišti na Ukrajině. Kyjev podle jeho slov způsobuje agresorovi svými údery velké ztráty. 

Stoltenberg v rozhovoru pro AFP řekl, že ruské jednotky se sice na jaře pokusily o ofenzivu, ale zatím dosáhly jen částečných úspěchů. "A nevidíme žádné jiné náznaky a nemáme důvod domnívat se, že Rusko má schopnosti a sílu na to, aby udělalo velký průlom," řekl muž, jehož v čele aliance nahradí stávající nizozemský premiér Mark Rutte. 

Generální tajemník se domnívá, že Moskva bude zřejmě pokračovat v tlaku na frontovou linii. "Jsme však svědky toho, že Ukrajinci jsou schopni držet linii," uvedl. 

Rusko v květnu zahájilo novou ofenzivu v Charkovské oblasti, přičemž se při útocích zaměřuje i na samotný Charkov. Ukrajinská armáda si dlouhodobě stěžuje na nedostatek zbraní, přičemž dodávky se od dubna zvýšily poté, co Washington schválil další balík pomoci v hodnotě 60 miliard dolarů. 

Témata:  válka na Ukrajině Jens Stoltenberg Ruská armáda

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:01

Žijeme v době hluboké úzkosti. Mladí nemají na bydlení, varuje von der Leyenová

Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, že současná doba je poznamenána hlubokou úzkostí. Upozornil na to server Politico

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy