Polská vláda v březnu schválila zvláštní zákon, podle kterého mohou občané Ukrajiny začít pracovat v Polsku i bez nutnosti získat k tomu zvláštní povolení, uvedla agentura PAP. "Odstranění požadavku na pracovní povolení výrazně snížilo byrokracii a běžencům umožnilo plný přístup na pracovní trh v Polsku," píše Rzeczpospolita.

Polský deník ale zároveň dodává, že asi polovina zaměstnaných uprchlíků dělá pouze jednoduché pracovní činnosti. "Jen 17,7 procenta jich pracuje v kanceláři nebo jako odborníci či technici. Ten zbytek si našel práci ve službách a v průmyslu," píše list. Uvedená čísla vycházejí z faktu, že zhruba 75 procent zaměstnaných jsou ženy. Většina z nich nemá žádnou kvalifikaci a neumějí polsky.

Polsko-ukrajinskou hranici od 24. února překročilo směrem do Polska nejméně 3,163.000 lidí, uvedla dnes polská pohraniční stráž. Ve středu přišlo z Ukrajiny do Polska dalších asi 25.000 lidí, což je podle pohraničníků skoro o 29 procent více než v úterý. Zhruba 17.600 lidí se pak za uplynulý den vydalo z Polska na Ukrajinu.

Česká republika už vydala ukrajinským uprchlíkům přes 326.000 víz, práci si jich v České republice zatím našlo více než 34.000, uvedla podle serveru iDNES.cz mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková. Často podle ní pracují jako dělníci či pomocníci. Polsko má zhruba čtyřikrát tolik obyvatel, co Česká republika.