Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

S pandemií covidu-19 v Evropské unii o rok klesla naděje dožití, na 80,1 roku

Lidé, ilustrační fotografie
Lidé, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

V Evropské unii s pandemií covidu-19 o jeden rok klesla naděje dožití. Podle údajů statistického úřadu Eurostat byla v roce 2021 naděje dožití v EU 80,1 roku, což je o rok méně oproti 81,3 roku v roce 2019. Jedná se o první výraznější pokles střední délky života od roku 2002, ke kterému začala mít EU dostupná potřebná data.

V posledních desetiletích se naděje dožití v evropských zemích zvyšovala. Od 60. let v západní Evropě rostla každé desetiletí i o dva roky, v posledních dekádách se ale růst zpomaloval. Přispěla k tomu mimo jiné také menší novorozenecká úmrtnost, zvyšující se životní úroveň a pokrok ve zdravotní péči a medicíně.

Do počátku pandemie v roce 2019 rostla naděje dožití postupně o 2,5 roku. V následujícím roce klesla ve 23 z 27 členských států, výjimku tvoří Dánsko, Estonsko, Finsko a Kypr.

České děti narozené v roce 2021 by se tak měly v průměru dožít 77 let a dvou měsíců, což je o rok méně oproti předchozímu roku.

V současnosti patří mezi evropské země s nejvyšší nadějí dožití Španělsko, Švédsko nebo Itálie. Naopak nejnižší je v Bulharsku, Rumunsku a Litvě.

Na regionální úrovni patří mezi oblasti EU s nejvyšší nadějí dožití například španělský Madrid, finské souostroví Alandy nebo italská provincie Trento.

Ženy mají i nadále průměrně vyšší naději dožití, konkrétně 82,9 roku oproti 77,2 roku u mužů.

Témata:  EU lidé

Související

Aktuálně se děje

8. května 2025 13:29

Ivana Gottová hledá sponzory. Muž, který slyšel ne, promluvil

Ivana Gottová se od podzimu 2019 vzorně stará o odkaz zesnulého manžela, slavného zpěváka Karla Gotta. Aktuálním projektem je muzeum ve Slavíkově vile na pražské Bertramce. To už mělo být přístupné veřejnosti, ale stále to tak není. Řeší se totiž problémy s financováním.

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy