reklama

"Půjdu k soudu s hlavou vztyčenou ve jménu italského lidu," řekl dnes Salvini svým stoupencům. "Pokud mne zatknou, budou muset najít vězení, které bude dostatečné velké pro nás všechny," doplnil.

V červnu Salvini, který si získal popularitu slibem zastavit migraci do Itálie z Afriky, nařídil, aby 131 zachráněných migrantů zůstalo na lodi u Sicílie šest dní, tedy dokud jiné evropské státy neoznámily, že je přijmou.

Soud v sicilské Katánii, který je zvláštním tribunálem, jenž má na starosti vyšetřování ministrů, minulý měsíc doporučil, aby byl Salvini postaven před soud za nelegální zadržování migrantů na lodi pobřežní stráže.

Dnešní hlasování v senátním výboru se uskutečnilo v citlivé chvíli. V neděli se totiž v Itálii budou konat regionální volby, které mohou ohrozit čtyři měsíce starou koalici protisystémového Hnutí pěti hvězd (M5S) a středolevé Demokratické strany (PD).

Salviniho opoziční Liga doufá ve vítězství v bohatém severoitalském regionu Emilia Romagna, kterému vládne levice od druhé světové války. Předvolební průzkumy odhadují těsný souboj PD a Ligy.

Dnešní hlasování ve 23členném senátním výboru skončilo vyrovnaně, což podle stanov znamená, že vyšetřování může být zahájeno. Senátoři z Ligy hlasovali pro, zatímco zástupci dalších středopravicových stran byli proti. Senátoři z M5S a PD hlasování bojkotovali.

Finální rozhodnutí nicméně bude záviset na dalším hlasování v celém Senátu příští měsíc. Po místních volbách by se ale pozice Ligy, PD a M5S mohla změnit. Všechny hlavní strany totiž v uplynulých dnech měnily své pozice kvůli možným dopadům kauzy na volby, poznamenal Reuters. Hlavním důvodem byly obavy, že Salvini vyšetřování využije k tomu, aby se postavil do pozice mučedníka, který chtěl chránit italské hranice. Proto vládní strany chtěly hlasování odložit a nakonec se jej rozhodly bojkotovat. Jejich obavy se nakonec potvrdily, když Salvini, který chtěl dříve vyšetřování zabránit, v sobotu nečekaně změnil názor. "Formálně žádám senátory, aby mne poslali k soudu, protože italský lid bude u soudu se mnou," řekl na předvolebním shromáždění svým stoupencům.

Loading...

1 komentář (Poslední 20.01. 22:08) Napište svůj názor

reklama