reklama

Nové římské ústředí Ligy bude od konce července v ulici Via delle Botteghe oscure. Krajně pravicová strana bude sídlit v budově s číslem popisným 54, přímo naproti ní, v čísle čtyři, bylo přitom desítky let hlavní ústředí Komunistické strany Itálie (PCI). Celostátní sídlo Ligy dál zůstane v Miláně.

Italští komunisté měli po druhé světové válce v zemi velmi silnou pozici. Například v parlamentních volbách v roce 1976 skončili druzí se ziskem 34,4 procenta hlasů. Postupně však strana ztrácela na síle a v roce 1991 zanikla.

Salvini tvrdí, že hodnoty, které kdysi italští komunisté zastávali a kterými podle něj byly úcta k práci v továrnách, k práci dělníků, učitelů, zemědělců, řemeslníků, nyní zastává právě Liga. Levicová Demokratická strana, která nyní tvoří spolu s protestním Hnutím pěti hvězd (M5S) italskou vládu, podle něj dnes "zastupuje bankéře a nikoli zaměstnance".

Salviniho strana vznikla jako Liga severu na počátku 90. let minulého století a původně bylo jejím cílem odtrhnout bohatý sever Itálie od chudého jihu. Salvini, který je v čele strany od roku 2013, se snaží stranu přetvořit na celoitalské pravicové uskupení.

Podle aktuálních průzkumu je Liga stále nejsilnější stranou, podle agentury APA ale v době pandemie začala ztrácet na popularitě. Nyní by dostala kolem 25 procent hlasů.

reklama