Saský premiér Michael Kretschmer chystaná omezení neoznačil za lockdown či uzávěru, ale přirovnal je ke covidovému vlnolamu. Očekává se, že vláda v Drážďanech schválí omezení vzájemného kontaktu a další restrikce i pro očkované, kteří by pro volnočasové aktivity museli překládat negativní koronavirový test.

Aktuální sedmidenní průměr nově nakažených na 100.000 obyvatel činí v Sasku 761,4, což je zhruba dvojnásobek oproti celoněmecké hodnotě. Spolková země na hranicích s Českem má zároveň nejnižší proočkovanost v rámci Německa, plně vakcinováno je zde 57,6 procenta populace.

Rakouští hejtmani budou společně s kancléřem Schallenbergem projednávat epidemickou situaci v zemi. Horní Rakousy a Salcbursko - nejhůře zasažené spolkové země, kde v pondělí začne platit na několik týdnů plošný lockdown - volají po zavedení celorakouské uzávěry kvůli rostoucímu počtu infekcí. Rakouský ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein se zatím vyslovil pro celkový zákaz nočního vycházení, který však kancléř odmítá. Ve vládě se rovněž diskutuje o zavedení povinného očkování proti covidu-19.

Rakousko ve čtvrtek zaznamenalo přes 15.000 nových nákaz koronavirovou infekcí, což bylo nejvíce od začátku pandemie v zemi. Na vzestupu je také sedmidenní incidence, která nyní dosahuje 971 nemocných na 100.000 obyvatel. V celém Rakousku platí od pondělka přísná omezení pro lidi, kteří nejsou proti covidu-19 očkovaní ani toto onemocnění v nedávné době neprodělali.