"Testy jsou pro lidi, kteří se vracejí ze zahraničí. A je jedno, kde pobývali, zda to bylo v rizikových oblastech, nebo ne," řekla dnes ČTK mluvčí saského ministerstva zdravotnictví. "A jsou zdarma," dodala.

O finanční spoluúčasti se ale nadále debatuje. "Já osobně bych se přimlouval za to, aby náklady nesli lidé vracející se z cest," řekl v rozhovoru s odborným listem Ärzte Zeitung Klaus Heckemann, který je šéfem saské pobočky sdružení lékařů registrovaných v systému všeobecného zdravotního pojištění.

Spolkové ministerstvo zdravotnictví k bezplatným testům uvádí, že nárok na ně má 72 hodin po návratu každý, kdo o ně projeví zájem. Naopak povinně se od 8. srpna musejí nechat otestovat lidé, kteří se vracejí z rizikových oblastí. Seznam rizikových oblastí průběžně aktualizuje německý Institut Roberta Kocha (RKI), Česko na něm není.

Testovací centrum ve směru z Česka do Saska je na dálnici A17, která navazuje na českou D8, na odpočívadle Am Heidenholz u obce Bad Gottleuba. Při cestě z Polska jsou odběry k dispozici na dálničním odpočívadle u Görlitzu (Zhořelce). Testy zatím nejsou určeny pro řidiče nákladních aut, důvodem jsou nedostatečně velká parkoviště na odpočívadlech.

Obě odběrová zařízení jsou doplňkem stávajících testovacích středisek na saských letištích v Drážďanech a Lipsku, kde se bezplatně testuje od začátku srpna. Na těchto centrech bylo prozatím zachyceno asi 30 případů, testů pak bylo provedeno přes 7000.

Zatímco v celém Německu počet nakažených novým koronavirem výrazně roste - za uplynulý den se v zemi infekce podle RKI potvrdila u 1449 lidí -, v Sasku je situace stabilní. Podle údajů saského ministerstva zdravotnictví přibylo ve čtvrtek 21 případů a o den dříve 11. Od března Sasko eviduje 5703 případů, statistika RKI k Sasku uvádí dosud 5705 nakažených.

"Prozatím můžeme být spokojení," řekla saská ministryně zdravotnictví Petra Köppingová. Dodala, že epidemický vývoj sleduje velmi pozorně.

RKI za riziko považuje navrátilce z dovolených, kterým je připisován každý třetí případ infekce v Německu. Nejčastěji se výletníci v posledních čtyřech týdnech nakazili v západobalkánských zemích, Turecku, Bulharsku, Rumunsku, Polsku a ve Španělsku.

To, že problémem jsou lidé vracející se z dovolených, dokazuje i vývoj v Drážďanech. Za poslední tři týdny se tam koronavirus potvrdil v 15 případech, z nichž 11 mělo původ v zahraničí, a to včetně Česka.