reklama

"Těm, kteří budou chtít vykonat hadždž, musí být 18 až 65 let, nesmí trpět chronickou nemocí a musí být očkovaní," upřesnilo ministerstvo, které má v Saúdské Arábii organizaci náboženské pouti na starosti.

Už loňské pouti hadždž, jež je jedním z pěti pilířů islámu a má ji vykonat aspoň jednou za život každý věřící, jemuž to zdraví dovolí, se kvůli koronaviru mohlo zúčastnit jen 10.000 lidí, kteří v zemi žijí. Dvě třetiny tvořili místní usedlíci z řad 160 různých národností, zbytek byli zaměstnanci bezpečnostních složek a lékařský personál. Ještě v roce 2019 se na pouť vydalo 2,5 milionu věřících.

I takzvanou malou pouť do Mekky umra, kterou lze podniknout kdykoli v roce, Saúdská Arábie letos povolila pouze věřícím, kteří byli očkováni proti covidu-19 nebo mají v těle protilátky po prodělané nemoci. Loni v březnu Rijád malou pouť kvůli pandemii zcela zakázal. První poutníci se mohli vydávat na cestu až začátkem října a za přísných bezpečnostních opatření, protože Saúdská Arábie je koronavirem nejhůře postiženou zemí Perského zálivu.

Podle oficiálních údajů se v této zemi s 34 miliony obyvatel od začátku pandemie koronavirem nakazilo 463.000 lidí, z toho více než 7500 zemřelo. Úřady podle agentury AFP uvádějí, že zatím podaly 15 milionů očkovacích dávek.

Krychlové svatyně Kaaba, tedy nejvýznamnějšího kultovního místa islámu v Mekce uvnitř komplexu Velké mešity, se stejně jako loni nebude možné dotýkat. Úřady mohly v roce 2020 díky drastickému omezení počtu poutníků a zdravotnickým opatřením oznámit, že se během velké pouti nikdo koronavirem nenakazil. Zemi ale loni rituál nic nepřinesl, obvykle jí přitom každoročně vynáší miliardy dolarů.