reklama

Trump svou porážku z listopadových voleb stále neuznal a o víkendu trval na tom, že jeho snaha nepříznivý výsledek zvrátit ještě neskončila. Na konci minulého měsíce ale uvedl, že pokud sbor volitelů podpoří Bidena, pak 20. ledna Bílý dům "samozřejmě" opustí.

Američané ve volbách ze začátku listopadu nevybírali přímo příštího prezidenta, ale 538 členů sboru volitelů. Každý stát má v tomto sboru zastoupení odpovídající počtu jeho křesel v obou komorách Kongresu. Ty nejmenší státy mají tři volitele, nejlidnatější Kalifornie 55. Tři zástupce má také federální okrsek kolem hlavního města Washingtonu, který normálně v Kongresu nehlasuje.

Že se 78letý Biden stane příštím prezidentem USA, bylo zřejmé od 7. listopadu, kdy jej na základě svých projekcí vyhlásila za vítěze přední americká média. Ta Bidenovi stejně jako nyní sbor volitelů přisoudila 306 hlasů a dosavadnímu prezidentu Trumpovi 232 hlasů. Pondělní volba se tedy uskutečnila podle očekávání a žádný volitel nehlasoval v rozporu s certifikovaným výsledkem ve svém státě.

Za normálních okolností je hlasování sboru volitelů bráno jako formalita, jíž široká veřejnost nevěnuje příliš pozornosti. Poražený kandidát obvykle ještě o volební noci uzná vítězství svého soupeře. Trump se nicméně sám prohlásil vítězem voleb a zároveň obětí obrovského volebního podvodu, k čemuž však on ani jeho právní tým nepředložil žádné hodnověrné důkazy.

Oficiálně bude výsledek procesu vyhlášen až 6. ledna v Kongresu. Tým nastupujícího prezidenta Bidena avizoval na pondělní večer (dnes nad ránem SEČ) projev na toto téma.