Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Scholz a Baerbocková soupeřili o stejný poslanecký mandát, získal ho Scholz

Olaf Scholz
Olaf Scholz
Foto: Facebook Olaf Scholz

Kancléřský kandidát sociální demokracie (SPD) Olaf Scholz a jeho konkurentka za Zelené Annalena Baerbocková dnes nesoupeřili jen o vedení budoucí německé vlády, ale ucházeli se proti sobě také o přímý poslanecký mandát ve stejném obvodě v Postupimi.

Ten nakonec s přehledem získal Scholz. Baerbocková i tak ve Spolkovém sněmu jako poslankyně usedne, protože je stejně jako Scholz jedničkou na zemské kandidátce své strany, což jí křeslo v parlamentu zaručilo.

Obvod, ve kterém proti sobě oba kancléřští kandidáti stáli, zahrnuje vedle braniborské metropole Postupimi také několik okolních obcí a měst včetně Teltowa s 27.000 obyvateli. O přímý poslanecký mandát se zde ucházelo 17 kandidátů, získal ho však Scholz, pro kterého hlasovalo 34 procent voličů. Na druhém místě skončila Baerbocková s 18,8 procenta hlasů.

Scholz s Baerbockovou měli poslanecké křeslo již před volbami jisté. Jsou totiž lídry zemských kandidátek svých stran, takže do Spolkového sněmu se dostanou díky druhému hlasu. Voliči v Německu mají dva hlasy, první dávají kandidátovi pro přímý mandát ve svém volebním obvodě, druhým volí konkrétní stranu.

Témata:  volby v Německu Olaf Scholz Annalena Baerbock

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.