Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Scholz: Německo je šokováno útokem radikálního palestinského hnutí Hamás

Olaf Scholz
Olaf Scholz
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Německo je šokováno útokem radikálního palestinského hnutí Hamás proti Izraeli. Na sociální síti X to napsal německý kancléř Olaf Scholz. Dodal, že stojí na straně Izraele. Útok proti izraelským obcím ostře odsoudil i koordinátor OSN pro mírový proces na Blízkém Východě Tom Wennesland.

"Z Izraele k nám přicházejí děsivé zprávy. Jsme hluboce šokováni raketovým ostřelováním z Gazy. Německo tyto útoky Hamásu odsuzuje a stojí na straně Izraele," uvedl Scholz.

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková také odsoudila probíhající teroristické útoky proti Izraeli. Na síti X napsal, že Izrael má "právo bránit se proti terorismu". Dodala, že "Izrael má naši plnou solidaritu".

Wennesland v prohlášení uvedl, že důsledkem útoku je řada izraelských obětí, zraněných a civilistů odvlečených do Pásma Gazy. "Odpudivé útoky zaměřené na civilisty" podle něj musí okamžitě přestat.

Radikální palestinské hnutí Hamás dnes provedlo tisíce raketových útoků proti Izraeli a palestinští ozbrojenci pronikli do několika izraelských měst u hranic s Gazou.

Vůdce islamistického hnutí Hamás v sobotu ráno oznámil, že tato ozbrojená skupina zahájila vojenskou operaci proti Izraeli. V Jeruzalémě se rozezněly sirény oznamující letecký poplach.

Muhammad Dajf uvedl, že v sobotu brzy ráno bylo směrem na Izraelské území vypáleno 5000 raket. Jedná se podle jeho slov o začátek operace "Al-Aqsa Storm". Podle izraelských představitelů šlo ale zhruba o poloviční počet raket.

Palestinským ozbrojencům se podařilo proniknout do města Sderot, kde dochází ke střetům s izraelskými silami. Aktuální počet obětí ne je nejméně 22, hovoří se o zhruba 500 zraněných a několika zajatých lidech, včetně civilistů.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu svolal nejvyšší bezpečnostní představitele a izraelská armáda prohlásila, že je ve válečném stavu a bude se bránit.

Dopady raket byly hlášeny jak z Tel Avivu, tak z dalších měst. Na sociálních sítích se šíří videa ukazující odpalování raket a také záběry například z izraelského Aškelonu, kde jsou vidět auta v plamenech, pravděpodobně po zásahu jednou z raket.

Očití svědci podle médií také hlásili střelbu v ulicích. To, jak se útočníkům z pásma Gazy podařilo překročit přísně střežené hranice, zatím není známo. Mluvčí Izraelských obranných sil (IDF) podplukovník Richard Hecht uvedl, že Hamas vstoupil do Izraele po zemi, po moři i vzduchem.

Dodal, že izraelské obranné síly zahájily operaci "Železné meče" proti Hamásu. Ministr obrany Yoav Gallant řekl, že "Hamas dnes ráno udělal vážnou chybu a zahájil válku proti státu Izrael. Jednotky IDF bojují proti nepříteli na každém místě. Vyzývám všechny izraelské občany, aby dodržovali bezpečnostní pokyny. Stát Izrael tuto válku vyhraje."

Témata:  Izrael Olaf Scholz

Aktuálně se děje

21. července 2024 20:30

Biden stáhne kandidaturu na prezidenta USA

Americký prezident Joe Biden v neděli oznámil, že stáhne svou kandidaturu na post prezidenta USA a nebude se ucházet o znovuzvolení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy