Řekl rovněž, že nadcházející summit největších světových ekonomik G20 je důležité fórum, které nelze kvůli ruské agresi bojkotovat, o své účasti na tomto vrcholném setkání chce proto rozhodnout až později. Varoval rovněž před pádem do pasti ruského prezidenta Vladimira Putina, že svět je rozdělen na Západ a všechny ostatní.

USA, Británie, Japonsko a Kanada v neděli oznámily, že zakážou dovoz zlata z Ruska. Biden uvedl, že tuto sankci oznámí společně skupina G7, ke které patří ještě Německo, Itálie a Francie. Jednání G7 se tradičně účastní i Evropská unie. Předpokládalo se, že se embargo bude ohlášeno v úterý na závěr summitu G7. Ten se od neděle koná v bavorském alpském zámku Elmau. Podle Scholze ale takové rozhodnutí v Elmau nepadne. "Jednáme o tom a musíme o tom jednat také v Evropské unii," řekl.

Kancléř v ZDF hovořil také o významu skupiny G20, ke kterým vedle členů G7 patří ještě Argentina, Austrálie, Brazílie, Čína, Indie, Indonésie, Jižní Korea, Mexiko, Rusko, Saúdská Arábie, Jihoafrická republika a Turecko s EU. Summit G20 se uskuteční v druhé polovině letošního roku. Budoucí jednání ale vyvolává kontroverze kvůli Rusku, které v únoru zaútočilo na Ukrajinu.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová v neděli večer v ZDF řekla, že nelze odstavit celou G20 kvůli možné účasti ruského prezidenta Vladimira Putina. "Podle mého názoru je G20 příliš důležitá, a to i pro rozvojové a rozvíjející se země, než abychom si nechali Putinem tento orgán zničit," řekla.

Také Scholz dnes zdůraznil význam G20. "Není pochyb o tom, že G20 musí dál hrát svou důležitou roli," řekl. Na dotaz moderátorky, zda by usedl za jeden stůl s Putinem, odpověděl, že rozhodnutí padne krátce před summitem. Poznamenal také, že otázka účasti je otevřená, neboť pozvání dostal i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, jehož země přes čtyři měsíce čelí ruské invazi.

Scholz rovněž hovořil o tom, že Putin se snaží vyvolat zdání, že svět je rozdělen na Západ a všechny ostatní. "Do této pasti se nesmíme chytit," řekl. Doplnil, že je proto obzvláště důležité, že na nynější summit G7 pozval i zástupce Indonésie, Indie, Jihoafrické republiky, Argentiny a Senegalu.

"Žádná z těchto zemí Rusko výslovně nepodpořila," řekl Scholz o hlasování v OSN po ruském útoku na Ukrajinu. "Některé z těchto zemí útok odsoudily, ale žádná ho nepodpořila," uvedl. Scholz chce nynějším summitem G7 vyslat signál jednoty a odhodlanosti demokratického světa.

Scholz v ZDF prohlásil, že nadále chce, aby skupina G7 byla jádrem zemí chránících globální klima. "Máme rozdílné cesty, ale cíl máme stejný. Chceme být do poloviny století klimaticky neutrálními zeměmi. Německo toho chce dosáhnout do roku 2045," řekl kancléř.

reklama