reklama

Podle deníku Il Messaggero se měl dnes Tallini v Římě účastnit demonstrace kalábrijských činitelů, včetně starostů za nezávislost v řízení místního zdravotnictví. To se v Kalábrii nyní potýká s krizí kvůli pandemii covidu-19 a od začátku listopadu rezignovali už tři zdravotní komisaři jmenování pro tento region vládou v Římě. Jeden z nich proto, že nevěděl, že má na starost plán protikoronavirových opatření.

Osmašedesátiletý Tallini je šéfem parlamentu regionu Kalábrie od letošního března, jeho poslancem je už od roku 2005. Podle prokuratury měl kontakty s mafií 'Ndrangheta, která mu pomohla mimo jiné v regionálních volbách v roce 2014. Tallini je členem opoziční středopravicové strany Vzhůru, Itálie, jíž předsedá politický matador Silvio Berlusconi.

V operaci nazvané Farmabusiness je vyšetřováno na dvě desítky lidí. Místní klan 'Ndranghety je v této kauze mimo jiné podezřelý, že založil za účelem praní špinavých peněz firmu na velkoobchod s farmaceutickým zbožím, se sídlem v kalábrijské metropoli Catanzaro. Administrativní náležitosti pro založení firmy zařídil právě Tallini, uvedl místní zpravodajský portál Calabria7.

Kvůli krizové situaci ve zdravotnictví v Kalábrii italská vláda mimo jiné tento týden najala místní humanitární organizaci Emergency, která působí v zónách válečných konfliktů. V Kalábrii má pomoci například se zřízením polních nemocnic.

Tuto pomoc ale zkritizoval předseda regionální vlády Kalábrie Nino Spirli. "Kalábrie není Afghánistán, je to italský region a jako ostatní regiony máme právo vládnout si sami. Nepotřebujeme žádné misionáře," řekl místním médiím Spirli.