Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Italská mafie 'Ndrangheta se rozšiřuje po celém světě, je hrozbou i pro Česko

Násilí
Násilí
Foto: Pixabay

Kalábrijská mafie 'Ndrangheta je jediná zločinecká organizace, která operuje "na všech kontinentech" a její působnost se dále rozšiřuje. Novinářům to v Římě při prezentaci své knihy řekl italský soudce Nicola Gratteri, který s mafií bojuje už několik desetiletí a od roku 1989 žije pod policejní ochranou. Informovala o tom agentura AFP.

"'Ndrangheta je jedinou mafií, která je přítomná na všech kontinentech: v západní Evropě, v Severní, Střední i Jižní Americe, Africe a nyní se rozšiřuje do východní Evropy" a do Asie, uvedl Gratteri při úterním uvedení knihy Storia segreta della 'ndrangheta (Tajné dějiny 'Ndranghety). 

Dílo napsal ve spolupráci s odborníkem na mafii Antoniem Nicasem, jenž přednáší na vysokých školách ve Spojených státech a v Kanadě.

"'Ndrangheta je všude, kde jde o správu peněz a moci. Není levicová ani pravicová," řekl dále. "Do té doby, než bude Evropa přesvědčena, že 'Ndrangheta je přítomna ve strukturách unijních zemí", boj s touto mafií nebude snadný, protože 'Ndrangheta se snaží jednat diskrétně a nepřitahovat na sebe pozornost státu," rozvedl soudce.

"'Ndrangheta dělá v Evropě dvě věci. Prodává kokain a z peněz z tohoto obchodu kupuje všechno, co se dá," konstatoval Gratteri. "Ale pozor dnes jsou to kavárny, pizzerie či hotely, ale zítra to mohou být akcie v televizích nebo v novinách, aby tak mohla manipulovat s veřejným míněním," varoval.

Spoluautor knihy promluvil o posledním vývoji mafie. "Dříve (mafie) hledala daňové ráje, kdežto nyní hledá ráje právní," tedy země, které na rozdíl od Itálie nemají speciální zákony pro boj s mafií, řekl.

Boj proti mafii vyžaduje zapojení zpravodajských služeb, které se nyní zaměřují spíše na boj proti terorismu, konstatoval Nicaso. "Terorismus vyvolává ve společnosti velké obavy, činnost mafie nikoli. A tak se zabýváme terorismem, ale přitom je třeba potírat oba jevy," dodal.

V souvislosti s vraždou novináře Jána Kuciaka vyšlo najevo působení 'Ndranghety na Slovensku. Ve svém posledním článku psal Kuciak o možném zneužívání zemědělských dotací EU touto kalábrijskou mafií a o podezření na její vazby s vládními úředníky.

Na všech trzích bývalého východního bloku, zejména v České republice a v Polsku, operuje podle někdejšího protimafiánského prokurátora Franca Robertiho od pádu komunismu neapolská Camorra.

V oblasti střední a východní Evropy je strategií mafie usadit se v zemích na východ od Německa, napsal po vraždě Kuciaka italský spisovatel Roberto Saviano. Německá vláda má v těchto zemích silný hospodářský vliv, ovšem na vlastním území ani mimo něj nezavedlo patřičnou kontrolu finančního kapitálu ani východních výrobních řetězců, která dodávají zboží na německý trh. Justice Německa i zemí bývalého východního bloku jsou zcela krátké na to, aby mohly čelit vojenské a hospodářské síle mafií, konstatuje Saviano, který se sám před mafií musí skrývat.

Témata:  kalábrijská mafie 'Ndrangheta mafie Itálie násilí

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 9:55

Jiří Bartoška (†78): Tajemství poslední velké investice

Jiří Bartoška si uměl užívat života, což bylo každý rok asi nejvíce patrné na karlovarském filmovém festivalu. Jeho dlouholetý prezident si rok před svou smrtí, která nastala ve čtvrtek 8. května, pořídil za pořádný balík nemovitost v úplně jiném kraji, kde byste lázeňské město hledali marně. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Vladimir Putin

Komentář

Putin se Zelenského bojí. Ukrajinský lídr zosobňuje vše, co ho děsí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden veřejně vyzval ruského diktátora Vladimira Putina, aby se ve čtvrtek osobně dostavil na jednání do Istanbulu. Reagoval tak na předchozí (a zjevně neupřímný) návrh Moskvy o možném setkání v Turecku. Co však Kreml zřejmě neočekával, bylo, že se Zelenskyj rozhodne obrátit jejich hru proti nim a přenést odpovědnost za (ne)účast přímo na Putina. Tím Zelenskyj zasadil ruskému režimu strategický úder, na nějž nebyl připraven.