Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Italská policie má podezření, že se v Praze perou špinavé peníze

Praha
Praha
Foto: Pixabay

Praha - Exmanažer banky UniCredit Massimiliano Fossati je podezřelý, že se s realitním byznysmenem Claudiem Leem Personnettazem podílel na praní italských špinavých peněz v Praze. Případ vyšetřuje italská prokuratura.

Firmy, které Personnettaz kontroluje, nakupovaly domy na Národní třídě, u Staroměstského náměstí či pod Pražským hradem. Jeho vyšetřování zatím nevedlo k žádnému odsouzení, píše Mladá fronta Dnes (MfD). O aktivity kalábrijské mafie ’Ndrangheta se začala česká média zajímat poté, co byl na Slovensku zavražděn se svou snoubenkou novinář Ján Kuciak, který psal o podnikání rodin z prostředí italské Kalábrie na východě Slovenska.

Spolu s Fossatim, který do loňska vedl v bankovní skupině UniCredit oddělení rizik, se italská finanční policie zajímá z pražského byznysu také o podnikatele Edo Chatela. V době, kdy Fossati podle vyšetřovatelů pomáhal prát peníze v Praze, poskytla jeho banka Personnettazovu realitnímu byznysu stovky milionů korun. Investiční fond banky UniCredit také prodal firmám kolem Personnettaze dva hotely v centru Prahy: Golden Crown a Sunrise.

Fossati byl v minulosti členem představenstva Živnostenské banky a po jejím zániku i české pobočky UniCredit Bank. Byl také společníkem jedné z firem, ve které byl Personnettaz jednatelem. Fossati si loni v červenci vzal v bance volno, aby se mohl věnovat obhajobě své reputace. Personnettaz nechtěl komentovat probíhající vyšetřování italské prokuratury. Chatel označil v italském deníku La Stampa podezření za "neuvěřitelné".

Česká novinářka Pavla Holcová, která s Kuciakem spolupracovala a nyní ji chrání policie, řekla týdeníku Respekt, že se ’Ndrangheta v Česku skutečně pohybuje. Řídí odtud z relativního klidu především pohyby drog v bohatých západoevropských zemích, funguje zde několik základních buněk, takže zde může působit několik desítek aktivních mafiánů, uvedla novinářka. Kalábrijci podle ní v Česku rovněž legalizují své zisky prostřednictvím různých, na první pohled zcela legálních projektů.

"Dělali jsme konkrétní kauzy spojené s daňovými podvody nebo obchodu s kokainem. Tam Italové byli. Zjistili jsme, že tu ale mají spíše své lidi z řad Čechů, kteří pro ně dělají. Ne že by tady byli nějak ve velkém usazení," řekl exšéf protimafiánské jednotky Robert Šlachta. O prorůstání do politiky české tajné služby žádné poznatky nemají.

Témata:  kalábrijská mafie 'Ndrangheta Praha mafie

Související

Aktuálně se děje

30. března 2025 21:47

Česko reaguje na další ohnisko slintavky a kulhavky na Slovensku

Jen několik desítek kilometrů od hranic s Českem panuje podezření na slintavku a kulhavku na farmě. V neděli o tom informoval ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). V reakci má podle jeho slov dojít ke zpřísnění opatření na hranicích se Slovenskem.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Žloutenka v Česku na vzestupu. Odborníci varují před dalším šířením

Česká republika čelí významnému nárůstu počtu případů virové hepatitidy A, známé jako infekční žloutenka či nemoc špinavých rukou. Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo do 28. března 2025 zaznamenáno již 320 případů této nemoci. Tento alarmující trend navazuje na loňský rok, kdy bylo v zemi evidováno 636 nakažených, přičemž dva lidé nákaze podlehli. Vývoj naznačuje, že se infekce šíří napříč celou republikou a podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je patrný nárůst i v dalších zemích světa.