Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šéf ukrajinské prezidentské kanceláře řešil i s poradcem Pavla vstup do NATO

Ukrajina, Kyjev
Ukrajina, Kyjev
Foto: Pixabay

Šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak mluvil prostřednictvím videohovoru s poradci prezidentů několika evropských zemí, informovala agentura Interfax. Byl mezi nimi také poradce Petra Pavla, který dnes společně se slovenskou hlavou státu Zuzanou Čaputovou dorazil na Ukrajinu.

Jermak zmínil důležitost dalšího posunu směrem k jednotnému postoji členských zemí NATO k přijetí Ukrajiny do aliance. Zároveň zdůraznil důležitost efektivních bezpečnostních záruk, které by měly platit v přechodném období, než Kyjev vstoupí do obranného paktu.

"Důkazem je mírový plán prezidenta Zelenského i naše oficiální pozice. Nevidíme žádnou alternativu k ukrajinskému členství v NATO," poznamenal Jermak.

Kromě českého zástupce se hovoru zúčastnili poradci prezidentů Estonska, Lotyšska, Litvy, Polska, Slovenska a Rumunska, kteří ujistili šéfa Zelenského kanceláře o plné podpoře Ukrajiny a jejího budoucího členství v NATO a Evropské unii.

Témata:  Ukrajina NATO (Severoatlantická aliance)

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy