Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šéfka EK: Rusko bychom v podstatě odstřihli od finančních trhů

Ursula von der Leyenová
Ursula von der Leyenová
Foto: Instagram

Rusko by v případě útoku na Ukrajinu bylo podle šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové v zásadě odstřiženo od mezinárodních finančních trhů. Připravované sankce v rozhovoru pro německou televizi ARD označila za masivní. Zaměřily by se prý především na ruské hospodářství a na produkty, které země není schopna vyrábět sama.

"Pokud Vladimir Putin zahájí válku, odpovíme nejsilnější pákou, kterou máme a která zasáhne Rusko na nejslabším místě: ekonomickými a finančními sankcemi," řekla von der Leyenová. "Finanční sankce pro Kreml znamenají, že pokud zahájí vojenskou agresi proti Ukrajině, bude Rusko prakticky odstřiženo od mezinárodních finančních trhů," poznamenala také.

"Hospodářské sankce se týkají všech produktů, které Rusko nutně potřebuje, aby modernizovalo a diverzifikovalo svoje hospodářství, ale vyrábíme je my... a Rusko je neumí nahradit," uvedla dále von der Leyenová, podle níž na přípravě sankcí v uplynulých týdnech Evropská komise úzce spolupracovala se Spojenými státy, Británii a Kanadou.

Šéfka EK, která znovu Putina vyzvala k diplomacii, v rozhovoru také vyjádřila přesvědčení, že je Evropa vydíratelná kvůli tomu, že 40 procent plynu, který dováží, je z Ruska. Pro zbytek letošní zimy by to podle ní ale už neměl být problém, protože je Evropa v případě potřeby schopná dostatek plynu dovézt z jiných oblastí.

Rusko na hranicích s Ukrajinou podle USA shromáždilo až 190.000 vojáků, z nichž zhruba polovina je v bojovém postavení. Že by se chystali k útoku ale Moskva, která od roku 2014 okupuje ukrajinský Krym, popírá.

Témata:  Rusko EU Evropská komise (EK) Ursula von der Leyenová

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.