reklama

Podle listu The New York Times (NYT) opatření přijaté Kongresem představuje největší balík americké zahraniční pomoci za posledních alespoň 20 let.

Hlasování v Senátu bylo dalším důkazem podpory obou velkých politických stran pro rozsáhlé investice do obrany Ukrajiny, která třetím měsícem čelí ruské agresi. Pro návrh, který se vedle dodávek zbraní týká i humanitární pomoci a podpory provozu ukrajinských úřadů hlasovalo 86 senátorů, proti bylo jen jedenáct. Sněmovna reprezentantů jej minulý týden schválila poměrem 368 hlasů ku 57. V obou komorách přišly hlasy proti výhradně od republikánů.

Výsledek dnešního hlasování záhy přivítal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. "Čtyřicet miliard dolarů je od USA významný příspěvek k obnově míru a bezpečnosti na Ukrajině, v Evropě a ve světě. Těšíme se na podpis zákona prezidentem Spojených států," napsal na twitteru.

Schválením nového balíku narůstá americká podpora od začátku války na přibližně 54 miliard dolarů. Podle agentury AP navíc pravděpodobně nejde o poslední "finanční salvu" Washingtonu v reakci na ruskou invazi. List NYT zase píše o "čím dál nákladnějším a vleklém" boji proti tažení Rusů.

USA pro něj v uplynulých týdnech poskytly lehké i těžké zbraně, desetitisíce kusů dělostřelecké munice či vrtulníky, ukrajinskou armádu také podporují informacemi od zpravodajců. Šéf americké diplomacie Antony Blinken dnes oznámil, že odsouhlasil další dodávky zbraní a jiného materiálu na Ukrajinu v hodnotě 100 milionů dolarů. "Stojíme za Ukrajinou," uvedl ve twitterovém příspěvku.

Bidenova administrativa předtím apelovala na schválení mnohamiliardového balíku do konce minulého týdne a varovala, že bez nového rozhodnutí Kongresu ke dnešnímu dni vyprší dříve vyčleněné prostředky. Ty nově přislíbené by měly podle činitelů Bílého domu vystačit do konce září, uvádí televize CNN.

Biden původně žádal o 33 miliard dolarů s tím, že 20 miliard by šlo na vojenskou pomoc. Demokraté ve Sněmovně reprezentantů pak prosadili ještě štědřejší podporu, přičemž dodatečných sedm miliard dolarů má být rovnoměrně rozděleno na vojenské vybavení a humanitární pomoc. Návrh podle agentury AP počítá s vyčleněním pěti miliard dolarů na humanitární a potravinové programy, další součástí je pak podpora ukrajinské ekonomiky.

"Se schválením této krizové podpory může nyní Senát říct ukrajinskému lidu: 'Pomoc je na cestě. Skutečná, významná pomoc'," řekl lídr Demokratické strany v menší ze dvou komor Kongresu Chuck Schumer. "My Američané, všichni, demokrati i republikáni, si nemůžeme dovolit strkat hlavy do písku, zatímco (ruský prezident) Vladimir Putin pokračuje v kruté agresi pro ukrajinskému lidu," pokračoval.

Republikánský lídr Mitch McConnell zase vyhlásil, že podpora Ukrajiny je v zájmu USA. "Kdokoli, komu dělá starosti cena za podporu ukrajinského vítězství, by se měl zamyslet nad výrazně vyšší cenou za případnou porážku Ukrajiny," řekl. Reagoval tím zřejmě na výhrady některých svých stranických kolegů, kteří vyjadřovali obavy ohledně miliardových investic do zámořského konfliktu s nejistým koncem, zatímco na domácí scéně panují značné ekonomické problémy.