Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Senátor: Ukrajina by mohla dostat dalekonosné střely ATACMS za pár dní

Odpálení dalekonosné střely ATACMS.
Odpálení dalekonosné střely ATACMS.
Foto: Lockheed Martin

Podle předsedy senátního výboru pro zpravodajské služby Marka Warmera budou v právě schváleném balíčku 61 miliardové pomoci pro Ukrajinu také taktické rakety ATACMS s doletem až 300 km. Tuto informaci potvrdil v rozhovoru pro televizi CBS.

Po měsících odkladů a politických bojů schválila sněmovna 20. dubna balíček pomoci pro Ukrajinu ve výši 61 miliard dolarů. Očekává se, že Senát předloží návrh zákona v nadcházejících dnech, načež jej americký prezident Joe Biden podepíše.

„Nyní a během posledních dvou let Ukrajinci s méně než třemi procenty našeho vojenského rozpočtu eliminovali 87 procent předválečných pozemních sil Ruska, 63 procent jejich tanků a 32 procent jejich obrněných transportérů bez ztráty jediného amerického vojáka, díky své odvaze a díky vybavení, které dostali od nás a našich evropských spojenců,“ komentoval Warner ve svém rozhovoru pro CBS na otázku, proč se vojenská podpora Ukrajiny USA vyplácí.

Podle Institutu pro studium války uváděné podíly zničené techniky se týkají výzbroje, která byla zařazena k aktivním jednotkám sil Ruské federace před invazí, která začala v únoru 2022. Tyto údaje nezahrnují nově pořízené nebo během války modernizované zbraně ze skladů Ruska.

Demokrat Mark Warner uvedl, že dodávky, včetně raketových systémů dlouhého doletu, by mohly být připraveny k odeslání během několika dní.

"Doufám, že jakmile prezident podepíše... ujistím se, že Kongres udělá svou práci, a že tyto materiály budou v tranzitu do konce týdne," řekl Warner.

V říjnu 2023 USA poprvé dodaly Ukrajině rakety ATACMS, a to po měsících zvažování. Balíček zahrnoval pouze starší modely s doletem pouhých 165 kilometrů. Novější varianty ATACMS, které mají maximální dosah kolem 300 kilometrů, dosud nebyly Ukrajině poskytovány z obavy, že by mohli Ukrajinci útočit také na území Ruské federace. Ukrajinci později dokázali útočit na ruském území svými drony, takže riziko eskalace kvůli dodávkám ATACMS je nyní menší.

Koncem února NBC News informovala, že Bílý dům je připraven poskytnout Kyjevu varianty raket ATACMS delšího doletu, pokud Kongres schválí nový finanční balíček. A v březnu se objevily zprávy, že Pentagon s dodávkou souhlasil, protože už sám dostal novější rakety.

Ukrajinci dlouhodobě usilovali o tyto rakety, které mohou být vypalovány z raketometů HIMARS a pásových M270, protože umožňují účinné zásahy proti ruským jednotkám i v hlubší záloze. S jejich pomocí mohou útočit na vzdálené sklady nebo shromáždění vojsk.

Témata:  válka na Ukrajině balistické strely ATACMS Rusko

Aktuálně se děje

2. května 2024 21:51

NATO je znepokojeno. Rusko provádí hybridní operace v členských zemích bloku

NATO je znepokojeno nedávnými škodlivými aktivitami, které Rusko v rámci hybridní války provádí na území členských států aliance, stojí ve čtvrtečním prohlášení. Konkrétně jmenována byla i Česká republika.  

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy