Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Senegal očkuje proti covidu-19 zdarma a rychle, přesto lidé nechodí

Očkování, ilustrační foto
Očkování, ilustrační foto
Foto: Pixabay

V Senegalu se dá naočkovat proti covidu-19 zdarma a bez front. Lidé přesto nechodí a očkovací místa zejí prázdnotou. K nedůvěře vůči vakcínám se připojily obavy z vedlejších účinků přípravku firmy AstraZeneca, který je v zemi jednou z používaných vakcín, informovala dnes agentura AFP.

Zdravotnice v Mbau, které leží východně od Dakaru, řekla, že jedna žena prohlásila, že jí vadí, že jsou vakcíny zdarma. Chce se nechat naočkovat, až se budou muset kupovat v lékárnách.

V Toubě v centru země se očkuje také vakcínami čínské firmy Sinopharm. Zpočátku to šlo svižně, ale postupně se zájemci vytratili. Od firmy AstraZeneca se použilo 8000 dávek a k dispozici je stále 7000. Hrozí, že nebudou využity v termínu použitelnosti.

Vláda měla původně v plánu začít očkovat zdravotníky, seniory a lidi trpící chronickým onemocněním, což byla tři procenta občanů asi sedmnáctimilionové západoafrické země.

Koordinátor očkovacího programu Ousseynou Badiane řekl, že vzhledem k nezájmu v této skupině se rychle nabídka rozšířila na 20 procent občanů. Lidé se mohli k očkování hlásit prostřednictvím internetu. Když je zdravotníci vyzvali, aby přišli, mnozí se podle Badiana ptali, zda se očkuje AstraZenekou. Když se dověděli, že ano, řekli, že ještě počkají. Na sociálních sítích se lidé mohou dovědět, že se už lze nechat naočkovat bez předchozího přihlášení.

Někdo to považuje za výhodu a využívá toho. V očkovacím centru v Dakaru se nechala naočkovat Rokhaya Sambová, jejíž muž se ji snažil přesvědčit, aby nechodila. Mezi příchozími tam byli hlavně přistěhovalci a dělníci z okolí.

Senegal nakoupil u firmy Sinopharm 200.000 očkovacích dávek a desetinu z nich přenechal sousední Gambii a Guineji-Bissau. Z programu COVAX dostal 300.000 dávek od firmy AstraZeneca. Naočkováno bylo zatím 362.000 lidí. Od začátku epidemie se v Senegalu koronavirem nakazilo přes 39.000 lidí a na komplikace covidu-19 zemřelo 1084 pacientů.

Badiane řekl, že několik týdnů se počet nových nákaz snižuje a život se postupně vrací do normálu. Podle AFP teď Senegalce víc než cokoli zajímá, jak si zajistit obživu. Dvě třetiny občanů jsou lidé mladší 35 let, takže spadají do skupiny, jíž nehrozí velké komplikace při onemocnění covidem-19.

Babacar Niang, který řídí soukromou nemocniční síť, řekl že mu nepřestávají volat lidé a ptát se, zda je opravdu nutné se očkovat. Jsou prý skeptičtí vůči vakcíně AstraZeneky, ale věří také historkám o "implantátech, jež mají být vakcínami vpraveny do těla a sloužit ke sledování občanů". Někteří si myslí, že jde o spiknutí Evropy a USA, jehož smyslem je omezit plodnost. Mezi volajícími jsou i tací, kteří si myslí, že očkování je jen způsob, jak zajistit zisk vládám a farmaceutickým firmám.

Témata:  Senegal očkování koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy