Indie zaujímá k ruské invazi na Ukrajinu převážně neutrální postoj. Odmítla Rusko za válku na Ukrajině odsoudit, vyzývá k diplomatickému řešení a značně posílila množství nakupované ruské ropy.

Právě rok trvající ruská válka na Ukrajině je v předvečer zasedání ministrů zahraničí skupiny G20 v Dillí v centru pozornosti a šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell prohlásil, že její úspěch se bude hodnotit podle toho, co dokáže udělat pro ukončení konfliktu.

Rusko uvedlo, že schůzku využije k tomu, aby světu sdělilo, kdo je podle Moskvy zodpovědný za politickou a hospodářskou krizi, v níž se svět nachází.

Německo reagovalo prohlášením, že bude na zasedání G20 čelit ruské "propagandě". Washington uvedl, že je důležité, aby skupina G20 nadále Rusko volala k zodpovědnosti.

Zasedání ministrů zahraničí se koná několik dní po zasedání šéfů financí zemí G20 v Béngalúru, které bylo rovněž zastíněno konfliktem na Ukrajině. Delegáti se na zasedání v Béngalúru přeli o odsouzení Ruska za válku, nedosáhli shody na společném prohlášení a místo toho předsedající Indie zveřejnila jen vlastní shrnutí ministerského zasedání.

reklama