Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sergej Lavrov jednal před setkáním ministrů G20 v Dillí s indickým kolegou

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí
Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí
Foto: mid.ru

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se dnes v Dillí sešel se svým indickým protějškem Subrahmanjamem Džajšankarem. Jejich jednání se odehrálo den předtím, než se oba státníci zúčastní setkání ministrů zahraničí skupiny G20 v Dillí. Informovala o tom agentura Reuters.

Indie zaujímá k ruské invazi na Ukrajinu převážně neutrální postoj. Odmítla Rusko za válku na Ukrajině odsoudit, vyzývá k diplomatickému řešení a značně posílila množství nakupované ruské ropy.

Právě rok trvající ruská válka na Ukrajině je v předvečer zasedání ministrů zahraničí skupiny G20 v Dillí v centru pozornosti a šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell prohlásil, že její úspěch se bude hodnotit podle toho, co dokáže udělat pro ukončení konfliktu.

Rusko uvedlo, že schůzku využije k tomu, aby světu sdělilo, kdo je podle Moskvy zodpovědný za politickou a hospodářskou krizi, v níž se svět nachází.

Německo reagovalo prohlášením, že bude na zasedání G20 čelit ruské "propagandě". Washington uvedl, že je důležité, aby skupina G20 nadále Rusko volala k zodpovědnosti.

Zasedání ministrů zahraničí se koná několik dní po zasedání šéfů financí zemí G20 v Béngalúru, které bylo rovněž zastíněno konfliktem na Ukrajině. Delegáti se na zasedání v Béngalúru přeli o odsouzení Ruska za válku, nedosáhli shody na společném prohlášení a místo toho předsedající Indie zveřejnila jen vlastní shrnutí ministerského zasedání.

Témata:  Sergej Lavrov G20

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 10:23

Izrael nařídil obyvatelům Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy další evakuaci

Izrael v pondělí nařídil obyvatelům Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy další evakuaci. Údajně se mají schovat před „silovou operací“ proti Hamásu. Izraelský nálet v oblasti ještě téhož dne zabil několik desítek lidí. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy