Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Severní Korea na straně Ruska. Diktatura odsoudila ukrajinský útok na Krym

Severní Korea, ilustrační foto
Severní Korea, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Severní Korea vyjádřila podporu Rusku a odsoudila ukrajinský útok na Krym, při kterém byly použity americké zbraně. Uvedl to server BBC.

V neděli Ukrajina zaútočila na Ruskem anektovaný Krym raketami ATACMS, což vedlo k úmrtí nejméně čtyř lidí a zranění dalších 153 osob, včetně dětí. Severokorejský ministr obrany Kchang Sun-nam prohlásil: "Důrazně odsuzuji nedávný vojenský útok na území Ruska. Jde o neomluvitelný a ohavný zločin proti lidskosti."

Rusko tvrdí, že USA poskytly Ukrajině zpravodajské informace pro tento útok. Spojené státy naopak tvrdí, že si Kyjev své cíle vybírá samostatně.

Ministr Kchang uvedl: "Závažnost problému spočívá v tom, že rakety vystřelené na civilisty administrativou prezidenta Zelenského byly vyrobeny v USA, jak tvrdí ruští představitelé. Stejně tak souřadnice jim poskytli američtí experti." Kchang označil Washington za "nejhoršího sponzora války" a dodal, že "je zřejmé, že zbraně dodané Spojenými státy na Ukrajinu slouží k zabíjení mírumilovných ruských občanů."

Od nedávného summitu mezi severokorejským vůdcem Kim Čong-unem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Pchjongjangu vydala KLDR několik prohlášení na podporu ruské invaze na Ukrajinu, kterou označila za "legitimní akt obrany." Kchang také označil útok na Krym za "vraždu na objednávku." 

Kreml v pondělí obvinil Spojené státy z odpovědnosti za ukrajinský útok raketami ATACMS na anektovaný Krymský poloostrov. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov označil útok na Sevastopol za "absolutně barbarský". Moskva podle něj hodlá reagovat na účast Washingtonu na tomto útoku.

Peskov navrhl novinářům, aby se zeptali v Evropě a Spojených státech, proč jejich vlády podporují zabíjení dětí.

V souvislosti s útokem si ruské ministerstvo zahraničí předvolalo americkou velvyslankyni v Moskvě, aby jí sdělilo, že Moskva považuje Kyjev a Washington za stejně zodpovědné.

Když byl Peskov dotázán na možné následky útoku, zopakoval slova prezidenta Vladimira Putina ze 6. června, že Rusko by mohlo rozmístit konvenční rakety v dosahu Spojených států a jejich evropských spojenců.

"Samozřejmě, že zapojení Spojených států do bojů, při kterých umírají nevinní Rusové, musí mít následky... Jaké přesně budou, ukáže čas," uvedl Peskov.

Rusko anektovalo Krym v roce 2014 a považuje jej za své území, přestože většina mezinárodního společenství považuje tento poloostrov za součást Ukrajiny. 

Sevastopol, přístavní město a námořní základna na břehu Černého moře, se nachází na Krymu, který Rusko anektovalo v roce 2014. Krym často čelí útokům z Ukrajiny, ale počet obětí a zraněných v nedělním útoku je mimořádně vysoký, jak uvedla agentura AFP.

Razvožajev dále informoval, že Ukrajina vypálila pět raket, které ruská protivzdušná obrana zachytila nad Černým mořem. Fragmenty těchto raket však dopadly na pevninu a zranily lidi šrapnely.

Podle agentury Reuters ruské ministerstvo obrany také sdělilo, že Ukrajina použila při útoku na "civilní infrastrukturu města Sevastopol" taktické střely ATACMS, které byly dodány USA a vybaveny kazetovými hlavicemi. 

Témata:  válka na Ukrajině Severní Korea Rusko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.