reklama

Nejnovější odpálení rakety následuje pouhých několik dní po incidentu, kdy Severní Korea vypálila přibližně 200 dělostřeleckých granátů poblíž sporné námořní hranice s Jižní Koreou, uvedl server CNN.

V důsledku tohoto útoku bylo na žádost jihokorejské armády na ostrovech v blízkosti této oblasti vyhlášeno evakuační opatření, které vyzvalo obyvatele k přesunu do protibombových úkrytů.

Na konci prosince, během jednání severokorejské vládnoucí strany, slíbil severokorejský vůdce Kim Čong-un rozšíření jaderného arzenálu Severní Koreje a vypuštění dalších špionážních satelitů v reakci na "konfrontační kroky USA".

Navzdory opakovaným testům balistických střel, které porušují rezoluce RB OSN, dosud Severní Korea unikla novým sankcím, především díky zablokování jakýchkoli snah o reakci ze strany Číny a Ruska, kteří jsou stálými členy Bezpečnostní rady OSN.

Kim Čong-un přitom tento týden prohlásil Jižní Koreu za hlavního nepřítele své země a vyzval k jejímu zničení. Během návštěvy továrny na výrobu zbraní Kim uvedl, že je čas označit Jižní Koreu za nejvíce nepřátelský stát vůči Severokorejské lidově demokratické republice (KLDR). Rovněž vyzval pracovníky továrny k výrobě více zbraní a zdůraznil, že nemá v úmyslu vyhýbat se válce. Kim varoval, že nebude váhat s ničením svého jižního souseda.

Výzvy k výrobě zbraní a vyjádření vážnosti vůči Jižní Koreji jsou součástí Kimových snah povzbudit pracovníky v průmyslu. Tyto akce byly popsány jako povzbuzení zaměřené na dosažení ambiciózních výrobních cílů pro nový rok.

Kimova prohlášení přišla také poté, kdy zhruba 50 zemí spolu se Spojenými státy odsoudilo údajné dodávky severokorejských zbraní do Ruska, které je aktuálně zapojeno do války na Ukrajině. Tato činnost by byla v rozporu se sankcemi Organizace spojených národů.

Ve společném prohlášení zemí, včetně USA, Kanady, Austrálie, Japonska a všech členských zemí Evropské unie s výjimkou Slovenska a Maďarska, zdůraznily odsouzení tohoto jednání. Prohlášení vyzývá všechny členské země OSN, včetně členů Rady bezpečnosti OSN, k odsouzení zjevného porušování rezolucí Rady bezpečnosti OSN ze strany Ruska a Severní Koreje.

Bílý dům nedávno uvedl, že Rusko použilo balistické rakety s krátkým dosahem, pocházející ze Severní Koreje, při několika útocích na Ukrajině. Tato obvinění vedla k posílení mezinárodního odsudku a výzvám k odpovědnosti. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov odmítl tato obvinění komentovat.

Washington plánuje v Radě bezpečnosti OSN řešit dohody o zbraních mezi Ruskem a Severní Koreou a žádat odpovědnost Ruska v souvislosti s uvedeným porušením rezolucí OSN, které byly schváleny i Ruskem, včetně zbrojního embarga na Severní Koreu.