reklama

"Přibližně 200 střel bylo vypáleno Severní Koreou v okolí ostrovů Jon-pchjong," uvedlo jihokorejské ministerstvo obrany. Představitel úřadů ostrovů Jon-pchjong uvedl, že obyvatelé byli vyzváni k evakuaci. Tyto ostrovy se nacházejí ve Žlutém moři nedaleko pobřeží KLDR.

Sbor náčelníků štábů (JCS) jihokorejské armády uvedl, že Střely dopadly do námořní nárazníkové zóny severně od námořních hranic obou zemí. Soul odpaly označil za provokaci.

Nárazníková zóna byla založena na základě dohody z roku 2018 s cílem zmírnit napětí mezi těmito dvěma zeměmi. Severní Korea však loni dohodu jednostranně zrušila poté, co Soul částečně pozastavil její plnění. Reagoval tím na vyslání severokorejského vojenského špionážního satelitu.

K odpálení střel došlo jen pár dní poté, co dal severokorejský vůdce Kim Čong-un svým armádním velitelům pokyn, aby v případě vojenské konfrontace s Jižní Koreou a Spojenými státy obě země "totálně vyhladili". Už loni se očekávalo, že KLDR letos zintenzivní testy zbraní.

Kim na setkání s hlavními veliteli v Pchjongjangu podle oficiální tiskové agentury KCNA řekl, že severokorejská armáda by měla v případě provokace "zlikvidovat" nepřítele.

"Pokud si nepřítel zvolí vojenskou konfrontaci a provokaci proti KLDR, naše armáda by měla zasadit smrtící úder, aby ho úplně zničila," prohlásil.

Severokorejský lídr během zasedání své komunistické strany vyhrožoval jaderným útokem na Soul a nařídil armádě, aby budovala arzenál v rámci přípravy na válku, která podle něj může na Korejském poloostrově "vypuknout kdykoliv".

Při představení politického programu na rok 2024 obvinil USA z toho, že pro jeho zemi představují "různé formy vojenské hrozby".

Oznámil také, že se již nebude snažit o usmíření a opětovné sjednocení s Jižní Koreou, přičemž se odvolal na "nekontrolovatelnou krizi" údajně vyvolanou Soulem a Washingtonem.

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol v pondělí v reakci uvedl, že jeho země bude brzdit vojenské provokace Pchjongjangu opatřeními v rámci společného systému rozšířeného odstrašování, který s Washingtonem spustí v první polovině letošního roku.

Jižní Korea také posílí kapacity své armády, pokud jde o preventivní údery, protiraketovou obranu a možnosti reakce na útoky, uvedl Jun v novoročním projevu.