Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Silný nedostatek potravin hrozí o 200 milionů lidem více než před pandemií

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Naléhavý nedostatek potravin letos hrozí o 200 milionů lidem více než před pandemií nemoci covid-19. Za silný nárůst však nemůže jen pandemie, ale také klimatické změny a v posledních měsících i důsledky války na Ukrajině.

Dnes to agentuře Reuters řekla představitelka Světového potravinového programu (WFP) OSN pro Afriku, Blízký východ a Východní Evropu Corinne Fleischerová. Podle jejího názoru se situace v příštích letech bude zřejmě zhoršovat.

Podle posledních údajů WFP ohrožuje v současnosti naléhavý nedostatek potravin na 345 milionů lidí, což je počet převyšující populaci Spojených států. V roce 2019 to při tom bylo 135 milionů lidí. Podle odhadů instituce se pravděpodobně situace bude i nadále zhoršovat. "Velmi se obáváme společného vlivu covidu-19, změn klimatu a války na Ukrajině," uvedla Fleischerová.

Podle Fleischerové se výrazně zvýšil počet lidí, kteří museli opustit svůj domov kvůli klimatickým změnám či konfliktům, což často vzájemně souvisí. Vedle pandemie a války na Ukrajině jsou změny v životním prostředí dalším a dlouhotrvajícím faktorem, který ohrožuje zásobování potravinami v chudších částech světa.

Výrazný dopad má na situaci v Africe a na Blízkém východě válka na Ukrajině, protože mnoho zemí dováží významné množství zemědělských komodit přes Černé moře, kde přepravu ochromila ruská agrese. Navzdory státní podpoře je ohrožena nedostatkem potravin i část domácností také v Iráku, kterému díky růstu ceny ropy rostou státní příjmy. Země musí dovážet ročně na tři miliony tun pšenice, které sama nevypěstuje.

Ještě horší je situace v Jemenu, kde už několik let zuří občanská válka. "Jemen pokrývá dovozem 90 procent své potravinové potřeby. A zhruba 30 procent odebírají z Černého moře," uvedla Fleischerová. WFP v zemi poskytuje potravinovou pomoc 13 ze 16 milionů obyvatel, kteří ji potřebují. Balíčky od WFP však pokryjí jen polovinu denní potravinové potřeby a fond nemůže svou pomoc navýšit, protože nemá dostatek prostředků.

Témata:  hladomor Afrika

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:44

Jaký bude jeho první krok? Už je jasno, co Trump udělá první den v úřadu

Zvolený prezident Donald Trump plánuje po svém nástupu do úřadu zahájit tvrdý postup vůči nelegální migraci prostřednictvím série exekutivních opatření. Tím chce splnit klíčový slib své volební kampaně a vyslat jasný signál, že hranice USA budou uzavřeny nelegálním přechodům a že osoby bez legálního pobytu, zejména ty s kriminální minulostí, mohou očekávat deportaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy