Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Silný nedostatek potravin hrozí o 200 milionů lidem více než před pandemií

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Naléhavý nedostatek potravin letos hrozí o 200 milionů lidem více než před pandemií nemoci covid-19. Za silný nárůst však nemůže jen pandemie, ale také klimatické změny a v posledních měsících i důsledky války na Ukrajině.

Dnes to agentuře Reuters řekla představitelka Světového potravinového programu (WFP) OSN pro Afriku, Blízký východ a Východní Evropu Corinne Fleischerová. Podle jejího názoru se situace v příštích letech bude zřejmě zhoršovat.

Podle posledních údajů WFP ohrožuje v současnosti naléhavý nedostatek potravin na 345 milionů lidí, což je počet převyšující populaci Spojených států. V roce 2019 to při tom bylo 135 milionů lidí. Podle odhadů instituce se pravděpodobně situace bude i nadále zhoršovat. "Velmi se obáváme společného vlivu covidu-19, změn klimatu a války na Ukrajině," uvedla Fleischerová.

Podle Fleischerové se výrazně zvýšil počet lidí, kteří museli opustit svůj domov kvůli klimatickým změnám či konfliktům, což často vzájemně souvisí. Vedle pandemie a války na Ukrajině jsou změny v životním prostředí dalším a dlouhotrvajícím faktorem, který ohrožuje zásobování potravinami v chudších částech světa.

Výrazný dopad má na situaci v Africe a na Blízkém východě válka na Ukrajině, protože mnoho zemí dováží významné množství zemědělských komodit přes Černé moře, kde přepravu ochromila ruská agrese. Navzdory státní podpoře je ohrožena nedostatkem potravin i část domácností také v Iráku, kterému díky růstu ceny ropy rostou státní příjmy. Země musí dovážet ročně na tři miliony tun pšenice, které sama nevypěstuje.

Ještě horší je situace v Jemenu, kde už několik let zuří občanská válka. "Jemen pokrývá dovozem 90 procent své potravinové potřeby. A zhruba 30 procent odebírají z Černého moře," uvedla Fleischerová. WFP v zemi poskytuje potravinovou pomoc 13 ze 16 milionů obyvatel, kteří ji potřebují. Balíčky od WFP však pokryjí jen polovinu denní potravinové potřeby a fond nemůže svou pomoc navýšit, protože nemá dostatek prostředků.

Témata:  hladomor Afrika

Související

Aktuálně se děje

8:46

Jiří Bartoška (†78): Novinky ohledně posledního rozloučení. Kdo se chopí slova?

Na den přesně před týdnem zemřel ve věku 78 let legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Česko se s ním naposledy rozloučí v úterý v pražském Rudolfinu. Nebudou tam chybět herečtí kolegové zesnulého a nejméně dva z nich zřejmě promluví. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Vladimir Putin

Komentář

Putin se Zelenského bojí. Ukrajinský lídr zosobňuje vše, co ho děsí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden veřejně vyzval ruského diktátora Vladimira Putina, aby se ve čtvrtek osobně dostavil na jednání do Istanbulu. Reagoval tak na předchozí (a zjevně neupřímný) návrh Moskvy o možném setkání v Turecku. Co však Kreml zřejmě neočekával, bylo, že se Zelenskyj rozhodne obrátit jejich hru proti nim a přenést odpovědnost za (ne)účast přímo na Putina. Tím Zelenskyj zasadil ruskému režimu strategický úder, na nějž nebyl připraven.