Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spolkový sněm chce hladomor na Ukrajině ve 30. letech označit za genocidu

Berlín, ilustrační foto
Berlín, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Německý Spolkový sněm chce uznat za genocidu hladomor, který na Ukrajině ve 30. letech minulého století vyvolal sovětský režim. Navrhují to strany současné vládní koalice a opoziční křesťanští demokraté z CDU/CSU. Česká Sněmovna podobné rozhodnutí přijala už letos v dubnu.

"Hlad a represe se dotkly celé Ukrajiny, nejen regionů, kde se pěstuje obilí," uvádí se v návrhu německých parlamentních stran. Proto je podle nich vhodné takzvaný holodomor označit za genocidu.

Tento zločin patří "na seznam zločinů totalitních systémů, během jejichž existence především v první polovině 20. století byly v Evropě vymazány miliony lidských životů", uvádí se v návrhu usnesení, o kterém zákonodárci budou podle agentury DPA hlasovat příští středu. Tento zločin proti lidskosti je součástí dějin Evropy, ale v Německu i v Evropské unii se o něm doposud poměrně málo vědělo, připouštějí také autoři usnesení. Vyzývají proto spolkovou vládu, aby se přičinila o šíření povědomí o těchto událostech a o uctění památky jejich obětí.

Jedním z iniciátorů usnesení je poslanec za Zelené Robin Wagener. Ten řekl, že současný ruský prezident Vladimir Putin pokračuje "v příšerné a zločinné Stalinově tradici". Ukrajinu podle něj znovu zasáhl ruský teror. "Ukrajina má být znovu za použití násilí a teroru připravena o základy existence," řekl také Wagener o tom, jaké má podle něj Rusko plány.

Při hladomoru zahynulo v letech 1932 až 1933 za vlády sovětského diktátora Josifa Stalina podle odhadů historiků 3,5 až šest milionů Ukrajinců. Katastrofu vyvolala především tvrdá politika komunistického režimu a zabavování obilí a dobytka místním obyvatelům. Některé země světa, stejně jako část historiků, hladomor považuje za úmyslně vyvolanou genocidu.

Ve čtvrtek holodomor za genocidu označily parlamenty Irska, Rumunska a Moldavska, uvedla DPA. Ukrajina si památku jeho obětí připomíná čtvrtou listopadovou sobotu.

Témata:  Německo Ukrajina hladomor

Související

Aktuálně se děje

10:09

Michaela Nosková promluvila o smrti bratra. Podívala se na zprávy a už měla obavy

Michaela Nosková se rozhodla vystoupit z komfortní zóny a před televizními kamerami učinila velké odhalení. Prozradila totiž, že její rodinu před více než 30 lety zasáhla tragédie. Populární zpěvačka přišla o bratra. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Vladimir Putin

Komentář

Putin se Zelenského bojí. Ukrajinský lídr zosobňuje vše, co ho děsí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden veřejně vyzval ruského diktátora Vladimira Putina, aby se ve čtvrtek osobně dostavil na jednání do Istanbulu. Reagoval tak na předchozí (a zjevně neupřímný) návrh Moskvy o možném setkání v Turecku. Co však Kreml zřejmě neočekával, bylo, že se Zelenskyj rozhodne obrátit jejich hru proti nim a přenést odpovědnost za (ne)účast přímo na Putina. Tím Zelenskyj zasadil ruskému režimu strategický úder, na nějž nebyl připraven.