reklama

"Pokud nebudou moci média dělat (svou práci) pořádně a svobodně, bude to samozřejmě mít velice negativní dopad na to, jak se naše společnost bude vyvíjet,“ varovala dnes Jourová při příležitosti Světového dne svobody médií.

Vedle problémů spojených s pandemií nemoci covid-19, která řadu z nich připravuje o zisky z inzerce, čelí v některých zemích média tlaku ze strany vládních politiků. Jourová již dříve upozorňovala na přístup vládních politiků v Polsku, Maďarsku či ve Slovinsku, kde jsou média kritická k vládě vystavena finančním či politickým tlakům. Komise například nedávno kritizovala polský záměr zavést daň z inzerce v médiích či snahu vlády v Budapešti neobnovit licenci nezávislému rádiu. Brusel má však podle Jourové omezené možnosti, jak proti případné politizaci médií zasáhnout.

"Pokud bychom viděli placení přátelských médií z evropských peněz, tak tam ty nástroje máme," uvedla Jourová, podle níž se jinak komise omezuje na výzvy adresované politikům jednotlivých zemí.

Jourová, která má v unijní exekutivě na starosti transparentnost, evropské hodnoty a boj proti dezinformacím, sleduje rovněž vývoj okolo volby nových radních České televize. Zvláště české opoziční strany dávají najevo obavy z možného ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize, které podle nich představují někteří navržení kandidáti.

"Mám opakované výzvy vůči členům českého parlamentu, aby volili uvážlivě a do rady navolili lidi, kteří mají nejenom profesionalitu, ale jsou schopni i plné nezávislosti," řekla Jourová.

Komise podle ní chystá pro členské státy doporučení, jak podporovat nezávislou a bezpečnou práci novinářů, zvláště v souvislosti s vraždami slovenského reportéra Jána Kuciaka či jeho maltské kolegyně Daphne Caruanaové Galiziové. EK chce také letos přijít s návrhem, který by bránil opakovaným žalobám na novináře ze strany politiků či podnikatelů ve snaze zněmožnit jim pracovat. Unijní exekutiva pracuje také na závazných pravidlech, která by svobodu médií chránila účinněji.

reklama